BEOGRAD, Punomoćnici Agencije za privatizaciju, Akcijskog fonda Srbije i ruske kompanije Lukoil Evropa Holding osporili su sve navode tužbe hrvatske naftne kompanije INA.
Oni su, na suđenju u Privrednom sudu u Beogradu, osporili i nadležnost tog suda za ovaj spor.
Tužbenim zahtjevom INA traži da sud utvrdi apsolutnu ništavost ugovora o prodaji društvenog kapitala Beopetrola kompaniji Lukoil iz 2003. godine.
Država Srbija je poslije raspada bivše Jugoslavije Uredbom stavila “pod svoju kapu” odnosno Beopetrol imovinu kompanije INA, a zatim je u postupku privatizacije prodala ruskoj kompaniji.
Drugom tužbom, u sporu koji je prekinut 2002. godine pred Trgovinskim sudom u Beogradu, INA je zatražila utvrđivanje prava vlasništva nad 167 benzinskih pumpi, 11 skladišta i još 11 drugih objekata, kao i 93 miliona dolara naknade štete sa kamatom.
Taj spor je prekinut poslije dva održana ročišta sa obrazloženjem da se čeka bilateralan sporazum Srbije i Hrvatske o pitanjima imovine koja je ostala na teritoriji druge države, koji još nije zaključen.
Punomoćnik Agencije za privatizaciju Zoran Obradović je, osporavajući navode tužbe, naveo da INA mora da u tužbenom zahtjevu precizira koje odredbe ugovora smatra ništavim, napominjući da predmet ugovora nije bila imovina već kapital.
Advokat Sava Anđelković, koji zastupa Akcijski fond, predložio je sudu da se oglasi nenadležnim u ovom sporu, jer je, kako je obrazložio, privatizacija Beopetrola obavljena po Zakonu o upravnom postupku, pa je, shodno tome, o ovom sporu u to vrijeme mogao da odlučuje samo Vrhovni sud Srbije u upravnom postupku. Kako je rok za to prošao, advokat Anđelković je istakao i prigovor zastarjelosti.
Pored toga, on je naveo da smatra da u ovom sporu tužena može da bude samo država Srbija, koja je obavila privatizaciju, pa je osporio pasivnu legitimaciju (mogućnost da budu tuženi) Agencije za privatizaciju i Lukoila. Takođe je naveo da kada bi tužba kompanije INA bila usvojena, ona bi bila neizvršiva.
Punomoćnik Lukoila Mateja Vojinović takođe je osporio navode tužbe, koja je, prema njegovim riječima, neuredna i istakao prigovor nepostojanja pravnog interesa.
Predstavnik kompanije INA je zatražio da mu tuženi dostave original spornog ugovora i 10 pratećih aneksa u kojima je kompletno pobrojana nepokretna imovina te kompanije u Srbiji. Tanjug