BEOGRAD, Uljari, pojedine mljekare, proizvođači konditora i pivari već su dostavili trgovinama nove cjenovnike svojih proizvoda skupljih od dva do 10 odsto.
Ekonomisti ukazuju da u situaciji kada evro jača, a rastu cijene energenata, može doći do lančanog poskupljenja robe i usluga i velikog poremećaja na tržištu.
Slabljenje domaće valute pokrenulo je talas novih poskupljenja, ali zbog slabe kupovne moći proizvođači sada dva puta mjere prije nego što podignu cijene.
“Pojedini dobavljači su nam dostavili nove cenovnike za svoje proizvode, ali ćemo primenu odložiti što je moguće više, kako bismo sačuvali postojeći nivo cena i amortizovali eventualna poskupljenja”, kažu u “Delta Maksiju”, u okviru kojeg posluju lanci “Mini Maksi”, “Maksi” i “Tempo”.
U trgovinskoj kući “Jabuka” takođe kažu da su dobili nove cjenovnike za ulje, konditore, pivo, mliječne prerađevine, ali da neće primjenjivati nove cijene dokle god imaju starih zaliha.
Trenutno, vodeće uljare “Invej”, “Dijamant” i “Cvet Banata” traže povećanje cijena za zejtin, koje se, zavisno od fabrike kreće od pet do 10 odsto, ne računajući rabat, koji ide 10 do 12 odsto. To znači da će litar jestivog ulja umjesto sadašnjih 85 do 89 koštati od 95 do 99 dinara u maloprodaji.
Nove cjenovnike dostavio je i “Imlek” i to za pojedine proizvode, poput sterilnog AD mlijeka, pavlake, maslaca. Prosjek poskupljenja je tri odsto.
“Kurs i višestruki rast cena energenata uslovio je da počnemo sa povećanjima cena, iako smo želeli da to izbegnemo zbog slabog standarda građana”, kaže za “Novosti” Nevena Veselinović, PR menadžer kompanije “Imlek”.
Takođe, šećer će poskupiti za dinar do tri dinara po kilogramu, a pivo u trgovinama biće skuplje u prosjeku za jedan dinar po flaši.
Inače, sezonu poskupljenja ove godine otvorile su akcizne robe – pića i cigarete. Zatim je zbog skoka kursa evra u odnosu na dinar došlo do poskupljenja gotovo kompletne uvozne robe, hemije, kozmetike, konditora, ali vrlo obazrivo i ne u realnom odnosu za procenat skoka evra, nego znatno manje zbog slabog standarda.
U potrošačkim organizacijama smatraju da će trgovci dio poskupljenja amortizovati umanjenjem marži, odnosno na uštrb svoje zarade.
“Jedan od razloga što trgovci ovog puta neće povećanje cena automatski prevaliti na potrošače jeste i pad prodaje, koji je započeo sa krizom, a i dalje se nastavlja”, kaže Petar Bogosavljević, predsjednik Pokreta za zaštitu potrošača.
Na trgovinama je da odluče kolike će marže da zaračunavaju, s obzirom na smanjenu kupovnu moć potrošača. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ulje, mlijeko i šećer neka i poskupe, ali nemoj pivo bratac.