BANJALUKA, Preduzeća u Republici Srpskoj zbog nepostojanja zakonom propisanog roka za plaćanje isporučene robe na naplatu potraživanja čekaju i po šest mjeseci, te navode da su zbog toga u velikim gubicima.
Prema podacima Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF) Banja Luka, u 2009. godini preduzeća su od domaćih kupaca potraživala blizu 2,2 milijarde maraka, a od kupaca iz inostranstva oko 318 miliona maraka.
– Prema finansijskim izvještajima za 2009. godinu, dugovanja koja potražuju preduzeća i zadruge u Srpskoj veća su za oko 30 miliona prema domaćim i za oko 91 milion prema stranim kupcima u odnosu na 2008. godinu – rekao je direktor ove agencije Đorđe Mikeš.
U Republičkoj agenciji za razvoj malih i srednjih preduzeća ističu da se podrazumijeva da je kupac dužan da plati prodavcu preuzetu robu ili usluge, ali da ne postoji zakonom propisan rok za plaćanje.
– Poslovna praksa podrazumijeva period plaćanja od 30 do 60 dana, ali se na naplatu često čeka mnogo duže. Većina preduzetnika u prodajnom lancu međusobno je povezana, tako da zastoj u plaćanju kod jednog povlači za sobom teškoće u poslovanju ostalih preduzeća u lancu – rekao je direktor Republičke agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća Slobodan Marković.
Vlasnik preduzeća “Živanić DS” iz Prnjavora Desimir Živanić kaže da na naplatu potraživanja za isporučenu robu čeka u prosjeku šest mjeseci.
– Moja firma se bavi primarnom proizvodnjom i obavezan sam da obezbijedim novčana sredstva za svakodnevnu prehranu stoke. Na naplatu se čeka predugo, a stoka ne može da čeka šest mjeseci na hranu – ističe Živanić.
Dodaje da se rok za plaćanje isporučene robe definiše ugovorom sa kupcem, ali isto tako, kupci se ne mogu natjerati na poštovanje ugovora.
– Kupci često ucjenjuju proizvođače prekidom saradnje, a s obzirom na to da nemaju svi mogućnost da svoju robu izvoze, prinuđeni smo da isporučujemo robu i pod uslovima koji nam ne idu u prilog, kako posao ne bi propao – rekao je Živanić i dodao da, ako se ne spriječi ovakav odnos prema primarnim proizvođačima, oni će doći u situaciju da obustave proizvodnju jer neće imati sredstava za njeno održavanje.
Vlasnik preduzeća “Flamingo” iz Trebinja, koje se bavi proizvodnjom namještaja, Branko Morić kaže da je danas jedan od najvećih problema u poslovanju domaćih preduzeća upravo naplata potraživanja, koja se često otegne i na više od šest mjeseci.
Sa ciljem smanjenja dugovanja i zaustavljanja trenda rasta nenaplaćenih potraživanja, Privredna komora RS omogućila je preduzećima da provjere bonitet potencijalnih domaćih i regionalnih kupaca.
Kreditna linija
U Republičkoj agenciji za razvoj malih i srednjih preduzeća kažu da je Investiciono-razvojna banka RS kreirala posebnu kreditnu liniju za otkup nedospjelih potraživanja koja omogućava, posebno izvoznim preduzećima, da osiguraju naplatu svojih potraživanja.Glas Srpske
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ma ovi nasi nemaju pojma o ekonomiji znaju samo da diriguju a kao izgovor su koristili socijalizam sada dizu ruke od dirigovanja vec izvlace novac iz privrede a vade se na kapitalizam. Nasi vodeci ljudi su najveca slabost naseg drustva i privrede. a rjesenje je veoma lako i ostvarivo, imaju para imaju prevodioce, imaju net. Lijepo se pokupe i obidju 5 do 10 najreazvijenijih zemalja kao npr. SAD, Japan, pa mogu cak i kinu bivsu zaostalu sada u punom razvoju komunisticku zemlju(sto pokazuje da nema opravdanja za ovo sto nasi ekonomisti i ini strucnjaci rade). lijepo sastave tim koji ce ispitati koju njihovu mjeru i iz koje zemlje u kom segmentu nase privrede mozemo primjeniti pa da na predujemo koliko toliko. al nasi su i za to nesposobni, da kazem skolskim rjecnikom neznaju prepisati ko ni mali Perica iz vica….
Gluposti. Potraživanja ne mogu da stvore gubitak. Moram da konstatujem, po stoti put, da su svi novinari Glasa i Nezavisnih koji se bave ekonomskim temama nepismeni.
Nisu učuli na fakultetu ekonomiju nego pisanje.