MADRID, Nakon Grčke, fokus ulagača preusmjerio se na Španiju, gdje je centralna banka morala preuzeti regionalnu banku CajaSur kako bi je spasila od stečaja, dok nekoliko većih banaka dogovara spajanje kako bi se izvukle iz finansijskih problema.
Ulagači se plaše da je to uvertira u novu finansijsku krizu sličnu onoj iz 2008. godine, jer posljednjih dana ponovo raste Libor, kamatna stopa na tržištu novca, što pokazuje da banke nevoljno kreditiraju jedna drugu, pa troškovi njihovog finansiranja rastu.
Uz to, španska vlada ima problema s budžetskim deficitom i slabom privredom, pa se ulagači plaše širenja “grčkog sindroma”, posebno nakon što je agencija “Fitch” smanjila kreditni rejting Španije, jer će oštra budžetska štednja izazvati slabljenje tamošnje ekonomije.
Španiji je već početkom maja rejting snizila agencija “Standard & Poor's”, pa je “Fitchov” potez potvrda da se situacija u toj članici evrozone pogoršava.
“Dosad je uglavnom bila riječ o Grčkoj i mogućim rizicima za Španiju, Portugal i Irsku. Nakon ‘Fitchovog’ poteza čini se da priča o širenju dužničke krize više nije samo hipotetska, nego stvarna”, kaže Teri Moris, direktor u kompaniji “National Penn Investors Trust”.
Španski sindikati su već poručili da će sazvati opšti štrajk ako Vlada jednostrano prihvati paket reformi radnog zakonodavstva.
Vlada je sindikatima i poslodavcima dala rok do kraja maja da se dogovore o reformi radnih prava koja se smatra ključnom za oživljavanje španskog tržišta rada i rješavanje privredne krize zbog koje stahuju strani ulagači.
Vlada je naznačila da će, ako se ne postigne sporazum, reforme nastojati progurati jednostrano.
Portparol Sindikata izjavio je da će se 1. juna održati evropski sastanak sindikata na kojem će biti riječi o alternativnim načinima borbe protiv ekonomske krize osim onih za koje se opredijelila Evropska unija.