LONDON, Britanski premijer Dejvid Kameron rekao je da Britanija ne može da se vrati na put privrednog rasta sve dok ne smanji svoj ogromni budžetski deficit.
Kameron je u svom prvom većem govoru na novoj funkciji poručio da planira da izvrši rebalans ekonomije tako da se ona ne bazira na svega nekoliko sektora, poput finansijskih usluga, i na samo nekoliko regiona, misleći prije svega na London.
Kameron, čija Konzervativna stranka je ranije ovog mjeseca ušla u koaliciju sa liberaldemokratama da bi oformila vladu, dodao je da se sprema da sljedećeg mjeseca objelodani plan za smanjenje deficita.
Britanski deficit dostigao je skoro 12 odsto od bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Novi britanski premijer takođe je obećao da će izvršiti reformu finansijskog sektora tako što će “stati na put kulturi bonusa” i učiniti da banke služe postojećoj ekonomiji. AP
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Danas banke ne služe ekonomiji, nego ekonomija postoji radi banaka…
Čini mi se da se zapadne ekonomije generalno gledano nalaze pred kvadraturom kruga. Imaju ogromne budžetske deficite koje mogu smanjiti samo rezanjem javne potrošnje, a rezanje javne potrošnje će smanjiti potražnju čime se privreda još više steže i zapada u recesiju, veću nezaposlenost, manje javne prihode.. i tako u spiralu.
Jedini “izlaz” za njih je u eksploatisanju drugih, kao što su uvijek i radili. Dok su izvlačili prirodna bogatstva i imali jeftinu radnu snagu u kolonijama, ekonomija je rasla. Sada to isto na malčice suptilniji način pokušavaju grobalizacijom. Ali BRIK je sada previše jak da bi dozvolio izrabljivanje bilo koje vrste. Ostaje im bijeda poput nas, ali smo mi suviše mali i siromašni da bi oni svoj razvoj gradili preko naših leđa.