SARAJEVO, BANJALUKA, Petočlana porodica Popović iz Čelinca štedi bukvalno na svemu – meso skoro da i ne kupuju, kao ni voće, a mašinu uključuju samo kasno uveče, dok i bojler više nije, kao nekada, stalno uključen.
Porodica Popović prosječna je bh. porodica s nesigurnim primanjima i povremenim poslovima i s teškom mukom izlaze na kraj s ekonomskom krizom.
“Iako štedimo, opet je teško jer moj muž Rade nema siguran posao. I kada dobije platu, to je 600 maraka, od čega on mora kupiti mjesečnu kartu i još dvije karte za kćerke koje idu u srednju školu. Samo njihove karte platimo oko 130 KM. Muž ima i invalidninu i to rasporedimo, kupimo samo osnovno i nekako živimo, ružno je reći da se štedi na hrani, ali moramo”, ispričala je Nada Popović.
Istraživanje GFK-a, Centra za istraživanje tržišta BiH, pokazalo je da 25 odsto građana, pokušavajući da “sastavi kraj s krajem”, u toku mjeseca najviše štedi na struji, vodi i plinu, kao i na gorivu, te cigaretama.
”Prema rezultatima ankete, 23 odsto građana planira manje da putuje, 22 odsto će manje trošiti na večernje izlaske, a 21 odsto njih planira manje kupovati odjeću i bijelu tehniku”, rezultati su istraživanja.
Na režijama će najviše uštedjeti višečlane porodice, u prvom redu one sa troje i više djece.
Željko Arsić, predsjednik Republičkog udruženja porodica sa četvoro i više djece, kazao je da je priča da se u jednoj višečlanoj porodici može štedjeti na bilo čemu šuplja priča.
“Upravo sada supruga i ja pokušavamo da nađemo način da sinu koji ide u osmi razred osnovne škole platimo ekskurziju i ne znamo kako bismo. Ja sam radim i imamo dvoje djece koja su studenti i troje osnovaca”, kazao je Arsić.
On je naveo da, kada je u pitanju hrana, uglavnom kupuju u onim prodavnicama gdje mogu uzeti robu na odloženo plaćanje.
”Za hranu ne smije da fali i ne pitam za cijenu kada nešto treba. Moram to kupiti jer djeca moraju dobro da se hrane. Takođe, puno pazimo da su djeca uvijek čista, kao i kuća u kojoj živimo. Sada, da li ću ja to platiti od ove ili neke sljedeće plate, druga je priča”, kazao je Arsić.
On je naveo da je kao jednu mjeru štednje sve sijalice u kući zamijenio štednim, što će, prema njegovim procjenama, za oko 30 odsto smanjiti potrošnju struje u odnosu na vrijeme kada su korištene stare sijalice.
Neki od mogućih načina štednje:
– Izbjegavati bežični telefon u kući jer će ukućani, posebno tinejdžeri, manje pričati dok ih ostali ukućani mogu čuti.
– Gasiti sijalice za sobom u svim prostorijama jer veliki broj građana ima običaj da ih ostavlja upaljene i tokom dana. Tako je i s ostalim aparatima – računar i slično.
– Korisno je takođe imati tajmer na televizoru za one ljude koje vole zaspati uz uključen tv prijemnik.
– Mašina za pranje suđa troši 60 odsto manje struje i čak 85 odsto vode, zato je, ako ikako možete, nabavite. Slično je i s mikrovalnom, koja troši 50 odsto manje struje nego šporet.
– Smanjiti trošenje na izlaske, kafe, na šta se dnevno u prosjeku potroši 30 maraka.
– Koristiti bicikl ili gradski prevoz umjesto automobila. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Najbolje da i ne živimo…???
Da li se ove mjere štednje odnose i na on zbog kojih je sve ovako ili samo na jadan i običan NAROD…???