NJUJORK, Dvadesetak evropskih banaka postiglo je dogovor o nadoknadi gubitaka investitora van SAD u vrijednosti od 15,5 milijardi dolara, nastalih zbog prevara američkog finansijera Bernarda Medofa, ali su neke švajcarske banke ostale po strani.
Havijer Kremades, predsjednik grupe od 60 advokatskih firmi koje zastupaju oštećene, nije objelodanio koje su sve banke u pitanju, niti koliko je svaka od njih pristala da plati. Kremades je izjavio u Njujorku da suma od 15,5 milijardi dolara pokriva potraživanja 720.000 investitora, odnosno oko 80 odsto klijenata koje zastupa ta grupa advokatskih firmi.
Kremadesova advokatska firma, sa sjedištem u Madridu, pomogla je prošle godine da bude osnovano Globalno udruženje advokatskih firmi koje je preuzelo žalbe investitora u vezi sa slučajem “Medof”.
Španska banka Santander ranije je saopštila da su njeni klijenti možda izgubili 2,88 milijardi dolara zbog Medofove prevare. Kremades je ukazao da se među bankama koje su postigle sporazum o obeštećenju investitora nalaze one iz Francuske, Njemačke, Portugala, Španije i Velike Britanije, dok su švajcarske banke odbile da učestvuju zbog propisa o bankarskoj tajnosti, prenose agencije.
“Mada je dogovorena suma za nadoknade ogromna, ovaj dogovor neće uopšte biti skup za banke koje bi se, u suprotnom, suočile s ogromnim problemom reputacije u vrijeme kada povjerenja nema u izobilju”, ukazao je Kremades.
Oštećeni američki investitori imali su manje uspjeha u povratu izgubljenog novca, djelimično zbog toga što su direktno investirali kod Medofa. Kada je prevara otkrivena u decembru 2008. godine kod Medofa je bilo samo 4.900 aktivnih računa. Kremades je rekao da bi neke evropske banke mogle tražiti nadoknadu gubitaka posredstvom stečajnog upravnika Medofove firme. Stečajni upravnik je uspio da vrati više od 1,5 milijardi dolara, ali je do 21. maja već dobijeno 2.085 novih važećih zahtjeva Medofovih žrtava čija ukupna vrijednost potraživanja dostiže 5,45 milijardi dolara.
Medof, nekadašnji kralj Wall Streeta, ojadio je banke, firme i fondove širom svijeta, uvukavši ih u piramidalnu štednju, takozvanu Ponzi šemu. Gubici investitora u sklopu te prevare procijenjeni su na oko 65 milijardi dolara. Medof je zbog prevare osuđen na zatvorsku kaznu od 150 godina koju služi u zatvoru u Sjevernoj Karolini.
15,5 milijardi dolara isplatiće banke investitorima
720.000 investitora dobiće odštetu
65 milijardi dolara ukupni gubici investitora
150 godina zatvora dobio Bernard Medof