ZAGREB, Više od 70 odsto građana smatra da u svom domaćinstvu osjeća posljedice krize, a više od polovine iskazuje strah za to šta će biti sutra, pokazalo je istraživanje “GfK” Agencije koje je provedeno u aprilu u Hrvatskoj na 800 ispitanika starijih od 18 godina.
Prisutnost osjećaja krize najveća je u sjevernoj Hrvatskoj – 79 odsto, a najmanja u Istri sa Primorjem, 64 odsto. Ovaj osjećaj krize dominira kod osoba starijih od 45 godina – 80 odsto.
Građani osjećaju da je kriza zbog smanjenih plata, dobijenih otkaza, kašnjenja plata, a njih 33 odsto osjeća strah od pogoršanja stanja. Od 800 ispitanih građana njih 18 odsto jedva spajaju “kraj sa krajem”, njih 57 odsto može normalno živjeti iako im je teže nego što je bilo, a njih 25 odsto izjasnilo se da ne osjećaju krizu na svojoj koži.
Čak 36 odsto građana ne vidi osobu ili instituciju koja bi državu izvukla iz krize. Da bi to mogao učiniti guverner Narodne banke misli 11 odsto ispitanih. Njih 10 odsto misli da se građani sami mogu izvući iz krize.
Nakon toga slijede – Bog ili “viša sila”, te predsjednik Hrvatske, sa po devet odsto, Vlada sa osam odsto, premijer sa šest odsto, te strana ulaganja sa sedam odsto.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Joj naslova “Većina osjeća posledice krize”. Pa od vavijek krizu koristi manjina,a zbog krize ispašta većina, isto kao u ratovima ratni profiteri na jednoj i borci-ratnici na drugoj strani. Žalosno je što mediji nikada ne smiju da kažu otvoreno ko izaziva krize, ratove i druge slične nesreće “većini koja osjeća posledice” takvih nesreća.