NJUJORK, Juče su na Wall Streetu vodeći indeksi prvo pali više od 3 odsto, da bi pred sam kraj trgovanja naglo smanjili gubitke, zahvaljujući oporavku cijena akcija banaka, nakon vijesti da se u reformi finansijskog sistema ipak neće prisiljavati banke na prodaju svojeg poslovanja derivatima.
Na početku jučerašnjeg trgovanja Dow Jones indeks potonuo je više od 250 bodova, zaronivši na samo 9.774 boda, najniži nivo od novembra prošle godine, jer ulagači strahuju od posljedica dužničke krize u evrozoni. Nakon Grčke, fokus ulagača preusmjerio se na Španiju, gdje je centralne banka prošloga vikenda morala preuzeti regionalnu banku CajaSur kako bi je spasila od stečaja, dok nekoliko većih banaka dogovara spajanje kako bi se izvukle iz finansijskih problema.
Brojne članice evrozone najavljuju, pak, oštre rezove u budžetima, a neke od njih i povećanje poreza, što bi moglo ponovno izazvati recesiju evropske, pa i svjetske privrede. Ulagače su uznemirile i političke tenzije između Sjeverne i Južne Koreje, nakon što su rezultati nezavisno istrage pokazali da je Sjeverna Koreja kriva za nedavno potapanje južnokorejskog ratnog broda.
Ipak, pred kraj samog trgovanja naglo su porasle cijene akcija u finansijskom sektoru, nakon što je Barney Frank, predsjednik odbora za finansijski sistem Predstavničkog doma Kongresa, kazao da nije nužno da banke prodaju svoje odjele za trgovanje derivatima, te da bi im ipak trebalo omogućiti da se osiguravaju od rizika kompleksnim finansijskim instrumentima.
U zakonu o reformi finansijskog sistema, kojega je nedavno prihvatio Senat, stoji da bi banke trebale prodati svoje poslovanje derivatima, no tome se protive bankarski regulatori i sama vlada, pa se očekuje da u konačnom zakonu o reformi, nakon usklađivanje dviju različitih verzija prihvaćenih u Predstavničkom domu i Senatu, ipak neće biti te obveze.
Dow Jones indeks oslabio je 0,23 odsto, na 10.043 boda, dok je Nasdaq Composite pao 0,12 odsto, na 2.210 bodova. Standard & Poor's 500 ojačao je, pak, mršavih 0,04 odsto, na 1.074 boda. Hina