BANJA LUKA, Kiša koja je proteklih dana zahvatila Srpsku loše je uticala na voćke, tako da će prinosi ove godine biti prepolovljeni.
Ovo je “Glasu Srpske” rekla šef Zavoda za voćarstvo u Poljoprivrednom institutu RS Nada Zavišić i dodala da će zbog padavina biti umanjen i kvalitet voća.
– Povećana vlažnost posebno je uticala na smanjenje kvaliteta plodova trešnje i jagode, koje u ovom periodu ulaze u fazu sazrijevanja. Na plodovima će doći do pojave truleži, a kvalitet će biti smanjen i zbog slabijeg nakupljanja rastvorljivih suvih materija u plodu – kazala je Zavišićeva.
Ona je naglasila da je usljed velike vlažnosti na voćkama povećana i mogućnost širenja biljnih bolesti, prisustvo štetočina i sušenje voćaka.
– Od početka vegetacije voćnjaci su izloženi nepovoljnim vremenskim prilikama. Velike količine padavina su pratile voće i u fazi cvjetanja, što je uticalo na smanjenje zametanja plodova kod kruške, trešnje, kajsije i pojedinih sorti šljive – kazala je Zavišićeva i dodala da će pratiti stanje na terenu i pokušati koliko je to moguće da umanje štetu.
Voćar iz Gradiške Goran Marić kazao je da se već sada primijeti da će urodi šljive, kruške i jabuke biti upola manji od planiranih.
– Nadamo se da će vremenske prilike voćnjacima biti pogodne u iduća dva mjeseca, jer ako ne budu, nećemo imati ništa i ostaćemo bez ikakve zarade – rekao je Marić i dodao da ne pamti kada su kiša i loše vrijeme uticali na smanjenje uroda u ovolikoj mjeri.
Voćar Milan Račić iz okoline Bratunca kaže da bilježi čak 40 odsto manji prinos kvalitetne jagode.
– Umjesto očekivanog roda prinos je znatno manji i daleko lošijeg kvaliteta. Kiša je uništila rod jagode i ove godine ću, prema prvim procjenama, biti na pozitivnoj nuli, što je daleko lošije od prošle godine, kada je zarada od prodaje jagoda bila solidna – rekao je Račić.
On je dodao da će zbog slabih prinosa u Srpskoj nastaviti da raste ionako nekontrolisan uvoz voća sumnjivog kvaliteta.
Zaštita
Nada Zavišić je rekla da, kako bi prinosi voća bili koliko-toliko sačuvani, voćari treba da izvrše hemijsku zaštitu voćnjaka.
– Potrebno je obaviti tretiranje odgovarajućim preparatima da bi se sačuvalo ono plodova što je ostalo na stablu, a ujedno i poboljšati uslove za diferencijaciju rodnih pupoljaka za iduću godinu – kazala je Zavišićeva. Glas Srpske