LIVNO, Centar za građansku saradnju, koji na području deset opština Livanjskog i Zapadnohercegovačkog kantona provodi dvogodišnjem projekat Evropske unije o zaštiti radničkih prava, došao je do zaključka da je u preduzećima i institucijama gdje postoje sindikati stanje radničkih prava nešto bolje, iako neki sindikati “rade za interese poslodavaca”.
Direktorica livanjskog Centra za građansku saradnju Zulka Baljak rekla je novinarima, prezentujući rezultate projekta, da institucije – uključujući sudstvo i inspekcije, nisu ni blizu neophodne pravne zaštite obespravljenih radnika, jer sudski postupci traju dugo, a presude se ne izvršavaju.
Ona je dodala da u Livanjskom kantonu iz Drvara, Bosanskog Grahova i Livna pristižu brojne primjedbe radnika, posebno onih koji su ostali bez posla radi prestanka rada preduzeća u kojima su bili zaposleni, a od ratnih dana još im nisu riješena osnovna ljudska prava.
Prema riječima Baljakove, Centar za građansku saradnju registrovao je nekoliko izvora kršenja radničkih prava, od kojih su tri najistaknutija – ratni period, privatizacija i sivo tržište.
Dvogodišnji projekat Evropske unije “Zaštita radničkih prava u Livanjskom i Zapadnohercegovačkom kantonu” ima za cilj da se uspostavi koalicija civilnog društva i sindikata kako bi se povećala medijska pažnja o problematici ostvarivanja i zaštite radničkih prava koja su regulisana zakonom.