BANJALUKA, Više od 60 odsto zaposlenih roditelja djece s posebnim potrebama u Republici Srpskoj ne koristi pravo na pola radnog vremena zbog straha da će im poslodavac umanjiti platu ili dati otkaz.
Predsjednik Udruženja roditelja djece i omladine sa posebnim potrebama “Sunce” na Palama Milenko Vujinović kaže da ni poslodavci ni društvo u cjelini nemaju dovoljno osjećaja za mnogobrojne probleme sa kojima se suočavaju roditelji djece sa posebnim potrebama.
“Još više zabrinjava činjenica da 70 odsto roditelja djece s posebnim potrebama nema zaposlenje i da sa mališanima preživljava od socijalnih davanja koja ne prelaze 200 KM”, rekao je Vujinović.
On smatra da bi najbolje rješenje za roditelje bilo da im se omogući prioritet pri zapošljavanju, da imaju redovne plate, te da se razvija mreža stručnih dnevnih centara koji bi brinuli o djeci dok oni rade, a ti centri treba da se finansiraju iz republičkog budžeta, umjesto sredstvima proširene socijalne zaštite i donacijama, kao sada.
“Finansiranje rada dnevnih centara sada nije obaveza ni države ni opštine, a novim zakonom o socijalnoj zaštiti na koji se čeka već dvije godine predviđeno je da ih finansiraju samo opštine. Mi smo protiv toga, jer smatramo da male i nerazvijene opštine neće moći to da podrže”, naveo je Vujinović.
Pomoćnik ministra za socijalnu zaštitu RS Ljubo Lepir kaže da će novi zakon omogućiti roditeljima da zahtjevom u upravnom postupku traže obezbjeđivanje boravka u najbližem dnevnom centra za svoje dijete, a to na neki način obavezuje opštine da ih otvaraju, što su grad Banjaluka i opština Trebinje već učinili.
Lepir je naveo da roditelji djece sa posebnim potrebama imaju pravo na institucionalno zbrinjavanje djece, pomoć u kući, dodatak za tuđu njegu i pomoć, jednokratnu pomoć, dječiji dodatak, kao i pravo na pola radnog vremena.
“Ne znam zašto poslodavci to ne prihvataju, s obzirom na to da Fond dječije zaštite refundira pola plate tog roditelja”, rekao je Lepir, naglašavajući da bi inspekcija trebalo da kontroliše primjenu ovog prava. On je dodao da je novim zakonom predvićeno i povećanje socijalnih davanja ovim porodicama, ali i znatnija psiho-socijalna podrška.
Predsjednik Savjeta za djecu RS Jovanka Vuković rekla je da je posredstvom novog projekta ranog otkrivanja djece sa posebnim potrebama u RS evidentireno 30 odsto više mališana sa posebnim potrebama u opštinama Srpske u odnosu na ranije podatke. Ona je ocijenila da većina porodica ne želi da prizna da dijete ima problem, zbog čega se situacija pogoršava, a dijete ostaje izolovano. Večernje novosti”