BEOGRAD, Poslodavcima će u ponedjeljak, 24. maja isteći zakonski rok od godinu dana u kojem su bili obavezni da zaposle određeni broj osoba sa invaliditetom.
Svaki poslodavac koji ima najmanje 20 zaposlenih obvezan je da ima zaposlenu osobu sa invaliditetom.
Poslodavac koji ima između 20 i 49 zaposlenih dužan je da ima zaposlenu jednu osobu sa invaliditetom, a poslodavac koji ima 50 i više zaposlenih dužan je da zaposli najmanje dvije osobe sa invaliditetom i na svakih narednih započetih 50 zaposlenih po jednu.
Poslodavci koji učestvuju u finansiranju zarada osoba sa invaliditetom u drugim institucijama i preduzećima oslobođeni su obaveze zapošljavanja onog broja osoba sa invaliditetom čije zarade finansiraju, a učešće u finansiranju zarade ne može biti manje od prosječne zarade u privredi Srbije.
Zakonom je propisano i da se obaveze zapošljavanja jedne osobe sa invaliditetom u periodu od godinu dana oslobađa poslodavac koji u postupku javne nabavke ili drugih nabavki izvrši finansijske obaveze iz ugovora o poslovno-tehničkoj saradnji sa preduzećima za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom u vrijednosti od 20 prosječnih plata u privredi Srbije.
Zakon je predvidio osnivanje budžetskog fonda za profesionalnu rehabilitaciju i podsticanje zapošljavanja osoba sa invaliditetom.
U taj fond novac će uplaćivati poslodavci koji ne zaposle osobe sa invaliditetom. Oni će, naime, plaćati penale u visini trostrukog iznosa minimalne zarade za svaku osobu sa invaliditetom koju nisu zaposlili.
Kontrolu obaveze zapošljavanja osoba sa invaliditetom i naplate penala sprovodiće Poreska uprava, navodi se u pravilniku o praćenju ispunjavanja obaveza propisanim zakonom.Taj pravilnik, uz obrazac za izvještavanje o izvršenju obaveze, objavljen je u Službenom glasniku 18. maja 2010. godine.
Drugi podzakonski akt, pravilnik o utvrđivanju invaliditeta, na osnovu kojeg će komisije Fonda PIO utvrđivati procenat invaliditeta za primjenu ovog zakona, još nije objavljen.
NSZ: Mali broj kvalifikovanih
U Nacionalnoj službi za zapošljavanje kažu da je jedan od glavnih razloga što osobe sa invaliditetom teže dolaze do posla nepovoljna kvalifikaciona struktura ovih osoba.
Prema podacima NSZ od oko 22.000 prijavljenih nezaposlenih invalida njih 7.844, ili 35 odsto, ima samo osnovno obrazovanje, 7.241 ima diplomu srednje škole, 3.403 je zavšilo višu skolu, a svega jedan odsto, odnosno 236, ima fakultetsku diplomu.
Na spisku Nacionalne službe za zapošljavanje je 10,137 invalida rada, 4.740 mladih koji imaju određeni stepen invalidnosti, a vojnih invalida ima 4.282.
U toj službi navode da je u 2009. godini u aktivne mjere zapošljavanja bilo uključeno 10.198 osoba sa invaliditetom.
“Mladi koji imaju određene fizičke nedostatke nisu dovoljno informisani o mogućnostima da brže dođu do posla, odnosno o zakonskoj obavezi poslodavaca da zapošljavaju ljude sa invaliditetom”, rekao je izvršni direktor Foruma mladih sa invaliditetom Željko Ilić.
On je naveo da Forum ima saradnju sa 15 većih kompanija i da je prošle godine pomogao da se zaposli oko 200 mladih sa invaliditetom. Beta