LJUBLJANA, Petrol je opterećen s oko 200 miliona evra duga i ulaganja koja ne donose prihode niti dividende, rekao je predsjednik Uprave Petrola Aleksander Svetelšek.
Kompanija namjerava da u naredne četiri godine izdvoji 428 miliona evra iz novčanog toka i ostvarene dobiti, odobreno im je povećanje temeljnog kapitala za 50 odsto.
On je najavio da će Petrol povećati svoj vlasnički udio u Istrabenzu ako uspije prodaja Droge Kolinske, ali nije želio da odgovori da li ova kompanija planira preuzimanje Istrabenza.
Petrol će prodati sve što nije povezano s energetikom, osnovnom djelatnošću kompanije, najavio je Svetlešek.
Svetlešek zbog razgovora s potencijalnim kupcima nije objavio koji dijelovi kompanije su ponuđeni na prodaju.
„U strategiji razvoja do 2014. postavljen je cilj da se Petrol uvrsti među tri najveća trgovca naftnim derivatima i energentima na tržištima jugoistočne Evrope. Na nova tržišta će se širiti samo ako preuzmu jednog od tri najveća trgovca naftom“, rekao je Svetelšek.
U prvom ovogodišnjem tromjesečju Petrol je poslovao bolje od plana, iako je prodao oko 70 hiljada tona naftnih derivata manje nego u istom periodu prošle godine.
„Slabija prodaja posljedica je ekonomske krize“, objasnio je Svetelšek. Iz poslovanja je Petrol ostvario 20,5 miliona evra profita, dok neto dobit iznosi 9 miliona evra. U istom periodu prošle godine Petrol je zabilježio gubitak od 5,6 miliona evra.
Do 2014. u Petrolu planiraju da ostvare 3,5 milijarde evra čistog prihoda od prodaje, što je za 37 odsto više nego što planiraju u ovoj godini. Neto dobit trebala bi da se poveća za 69 odsto, na 43,2 miliona evra. Najveći rast, od 595 odsto, u Petrolu planiraju u prodaji električne energije.
Cijelu strategiju su pripremili na temelju pretpostavke da će cijena nafte iznositi oko 85 dolara za barel, a članica Uprave Mariča Lah upozorila je da su cijene nafte vrlo nestabilne i da je zbog toga nužno predvidjeti nekoliko mogućih scenarija.
„Marže bi ostale približno jednake sadašnjima“, rekla je Lah i dodala da trenutno traže odgovarajuća skladišta za snabdjevanje tržišta država nastalih na području bivše Jugoslavije duž Jadranske obale, ali nije htjela da otkriva moguće lokacije. Balkanmagazin