BANJA LUKA, Ogromni budžetski deficiti zemalja evrozone i drastičan pad vrijednosti evra ukazuju na to da svijet ulazi u novi period ekonomske krize i neizvjesnosti, smatraju ekonomisti.
Cijene akcija pale su u petak širom Evrope, na njujorškom Vol stritu, a kasnije i u Aziji, usljed sve veće zabrinutosti investitora zbog dužničke krize u evrozoni.
Investitori širom svijeta sve više strahuju od novog talasa krize, te povlače sredstva sa tržišta akcija i ulažu u zlato ili pouzdanije valute.
Analitičari predviđaju da bi evro uskoro mogao da opadne na svega 1,15 dolara.
Član Udruženja ekonomista RS “SWOT” Saša Stevanović kaže da je u ovakvim uslovima izvjesno sve veće nepovjerenje u tržišta kapitala, što će neminovno dovesti i do daljeg pada vrijednosti evra.
– U posljednjih pet dana cijene akcija na svjetskim berzama pale su za deset do 15 odsto. I kod domaćih investitora je prisutna bojazan od grčke krize koja se širi na Portugaliju, Španiju i Italiju – kazao je Stevanović i dodao da sve ovo ukazuje da ulazimo u novo doba krize i neizvjesnosti.
Direktor Ekonomskog instituta Banja Luka Duško Jakšić kaže da u Republici Srpskoj kriza nije bila ni prošla, tako da se ovaj novi talas neće mnogo ni osjetiti.
– Konvertibilna marka je fiksno vezana za evro i zbog toga šteta od njegovog pada neće biti velika. Pad evra će najviše uticati na povećanje spoljnog duga – kazao je Jakšić.
Dodao je da bi zbog novog talasa krize najveći partneri Republike Srpske mogli da smanje investicije.
– Trenutno stanje na tržištu kapitala je još jedan test, kako za razvijenije ekonomije, tako i za RS – kazao je Jakšić.
Nafta
Cijena barela nafte na berzi u Njujorku pala je u petak sa 70 na 65 dolara, a analitičari su pojeftinjenje objasnili lošim stanjem na berzi zbog uticaja budžetske krize u zemljama koje koriste evro.
Sirova nafta na berzi u Njujorku pojeftinila je sa 70 na 65 dolara za barel usljed strahovanja da će protesti sindikata i kriza u Grčkoj i dalje uticati na nestabilnu situaciju na tržištima. Zabrinuti zbog uticaja finansijske krize na evropsku tražnju za naftom, investitori strahuju da je na pomolu novi talas svjetske ekonomske krize. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
E i ovaj Jakšić je smiješan:u Republici Srpskoj kriza nije bila ni prošla, tako da se ovaj novi talas neće mnogo ni osjetiti.
– Konvertibilna marka je fiksno vezana za evro i zbog toga šteta od njegovog pada neće biti velika. Pad evra će najviše uticati na povećanje spoljnog duga – kazao je Jakšić.
Dodao je da bi zbog novog talasa krize najveći partneri Republike Srpske mogli da smanje investicije.
Šta čovjek reče i osta živ. Pa šta nam ima od goreg nego što će naš spoljni dug da se poveća.
Bi ćemo robovi u 21. vijeku.