PEKING, Teškoće sa suverenim dugom u Evropi naglašavaju koliko je za SAD važno da stave pod kontrolu svoja pozajmljivanja, kaže kineski ministar finansija Džu Guangjao.
On je skrenuo pažnju sa kritika Kine zbog zadržavanja vezanosti svoje valute za dolar, na zabrinutost Pekinga zbog američke politike, naročito njenog rastućeg deficita.
Na bilateralnom sastanku, biće “mirne diskusije” oko juana, ali će strani pritisak jedino odložiti reformu kursa koju Kina želi da sprovede.
Svjetskoj ekonomiji je hitno potrebna stabilizacija finansijskih uslova u Evropi, ukazao je Džu.
“Evropska suverena dužnička kriza predstavlja izazov ne samo za zemlje koje su dio nje, kao što je Grčka, već i izazov za stabilnost cjelokupnog međunarodnog tržišta. Ona se tiče oporavka cijele međunarodne ekonomije i stoga zahtjeva zajednički odgovor međunarodne zajednice”, rekao je on.
Kina će nastojati da koordinira svoju ekonomsku politiku sa SAD, u okviru zaštite od poremećaja i takođe bi željela da Grupacija 20 najrazvijenijih zemalja svijeta i privreda u naglom usponu (G20) igra ulogu u jačanju globalnog odgovora na krizu, predočio je Džu.
SAD, međutim, moraju da strogo povedu računa o sopstvenoj fiskalnoj situaciji, imajući na umu ono što se dogodilo u Evropi, dodao je on.
“Nadamo se da će američki deficit opasti u odnosu na bruto domaći proizvod (BDP) kada se ekonomija oporavi i dostigne održivi nivo”, rekao je Džu.
Kina je najveći vlasnik hartija od vrijednosti američkog ministarstva finansija, s vlasništvom od 895,2 milijarde dolara. Te rezerve je povećala u martu, po prvi put za sedam mjeseci, podsjetio je Rojters.
Kineski zvaničnici, uključujući premijera Vena Djibaoa, upozorili su prošle godine administraciju američkog predsjednika Baraka Obame da izbjegava vođenje takve fiskalne politike, koja bi mogla umanjiti vrijednost kineskog vlasništva nad hartijama od vrijednosti ministarstva finansija SAD.
Na američko-kineskom dijalogu tema će biti i kursna politika Kine, ali tako osjetljivo pitanje je najbolje razmatrati u “mirnoj diskusiji”, ukazao je Džu.
Do samo prije mjesec dana je izgledalo da će jedna od glavnih tema tog sastanka biti zahtjev za apresijaciju juana čiji kurs Kina drži vezan za dolar još od sredine 2008. u nastojanju da zaštiti kinesku ekonomiju od globalne finansijske krize.
Mnogi analitičari i ekonomisti su smatrali da su američko-kineski dijalog ili samit G20 u junu nezvanični rokovi za Peking da otpočne s jačanjem juana kako se ne bi suočio s kaznenim mjerama Vašingtona.
Dužnički problemi u Evropi, uz znake jačeg oporavka u SAD, ublažili su, međutim, kritike kineske politike prema juanu i odložili prognoze rokova za bilo kakvo “odvezivanje” kursa kineske valute.
SAD će nastaviti sa podsticanjem Kine na aprecijaciju juana, ali se sada pokazalo da je pitanje trgovine primarnije na dnevnom redu bilateralnog dijaloga.Džu je predočio da tako i treba da bude.
“O specijalnim mjerama za reformu juana treba da odluči sama Kina, u skladu sa razvojem ekonomske situacije kako u Kini, tako i u svijetu. Ono što naročito želim da istaknem je da Kina neće sprovoditi reformu juana pod stranim pritiskom. Strani pritisak i buka neće dovesti ni do čega, sem do usporavanja procesa tih reformi”, zaključio je Džu. Tanjug