BEOGRAD, Prodajom državnog udjela Telekoma Srbije bile bi povećane cijene telefonskih usluga, izjavila je danas bivša ministarka za telekomunikacije Aleksandra Smiljanić.
Zemlje koje su prodale svoje operatere, poput Hrvatske, Crne Gore i Makedonije, imaju cijene telefonskih impulsa u lokalnom saobraćaju pet do 40 puta veće nego građani Srbije, iako im je standard sličan srpskom, rekla je ona na konferenciji za novinare Odbora za praćenje namjera Vlade Srbije da proda Telekom.
Smiljanićeva je ocijenila da “ne postoji analiza koja bi pokazala opravdanost prodaje Telekoma” i istakla da su se do sada “čula samo površna obrazloženja” u korist prodaje.
Dodala je da su najčešća obrazloženja za prodaju Telekoma koja se mogu čuti u javnosti “popunjavanje rupa u budžetu, spremanje novih izbora i nečiji lični interesi, odnosno korupcija”.
Prema njenim riječima, za prodaju državnog udjela Telekoma najviše se zalaže premijer Srbije Mirko Cvetković, iako, kako je istakla, ne daje argumente za to, potom ministri, članovi G 17 plus, Mlađan Dinkić, Jasna Matić i Verica Kalanović, predsjednik Srbije Boris Tadić, kao i Centar za liberalno-demokratske studije, kazala je ona.
Smiljanićeva je navela da je direktorka Citigrupe u Beogradu nekada radila kao šef kabineta Mlađana Dinkića u vrijeme kada je bio guverner, podsjetivši da je Citigrupa na čelu konzorcijuma Citigroup Global Marketa, jedinog ponuđača za savjetnika za prodaju Telekoma.
Glavni urednik portala “Balkanmagazin” Slavoljub Kačarević kazao je da je Odbor za praćenje namjera Vlade Srbije da proda Telekom, čiji je osnovač grupa intelektualaca i stručnjaka koja osporava prodaju većinskog udjela države u tom javnom preduzeću, poslao zahtjev Vladi da im dostavi svoju odluku o prodaji Telekoma sa obrazloženjem.
Zatraženo je da se dostavi i zapisnik sa sjednice Vlade, od 26. marta, kada je i donijeta odluka o prodaji Telekoma, koja do sada nije objavljena ni na sajtu ni u Službenom glasniku.
Član Akademije ekonomskih nauka Mlađan Kovačević ponovo je istakao da “nije pravi trenutak za prodaju Telekoma”, jer je i prošle godine u vrijeme najveće krize, to preduzeće imalo profit.
Kovačević smatra da bi profit Telekoma mogao biti i veći da ga “država ne čerupa” i zapitao se koja bi to bila najniža cijena za njegovu prodaju koja bi bila društveno prihvatljiva.
Dekan Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu Miodrag Popović istakao je da u proteklih mjesec dana “nije čuo nijedan stručni razlog” za prodaju Telekoma.
Popović smatra da se ne postavlja ključno pitanje zašto se Telekom prodaje, već “šta ćemo da radimo sa parama od prodaje” i navodi da za većinu puteva, čija je gradnja obećana od sredstava koji bi se dobila prodajom Telekoma, “ne postoji ni idejni projekat”.
“Mi kao da prodajemo evropski telekom, a ne srpski, toliko je puteva obećano”, rekao je on.
Popović je zaključio da su perspektive telekomunikacionog biznisa u svijetu dobre i da je to jedna od grana koja će najlakše izaći iz krize, pa po njemu odluku o prodaji Telekoma i zato treba posmatrati sa skepsom. Beta