BEOGRAD, Zbog skoka cijene energenata porašće i cijena mesa, ali ne bi trebalo da dođe do promjena u maloprodajama, kažu klaničari.
Pekari ističu da će smanjiti marže kako bi cijene ostale iste, ali ne isključuju da su moguća poskupljenja ulja.
Premda cijena goriva neprestano raste, a dinar dostiže najnižu vrijednost od uvođenja evra, većina proizvođača hrane i trgovaca, za sada, ne najavljuje povećanje cijena, zato što je kupovna moć građana prenapregnuta.
Svako novo povećanje bi, kažu, za posljedicu imalo smanjenje tražnje ili okretanje kupaca jeftinijim proizvodima. “Jer, čemu nova, viša cijena proizvoda, ako nema ko da ga kupi”, poručuju trgovci.
Ono što bi moglo da dobije novu, višu cijenu, mada se još ne zna ni kada ni koliko, je svinjsko meso. Pre nekoliko mjeseci pojeftinilo je desetak procenata, a sada se njegovo poskupljenje tek stidljivo najavljuje.
“Zbog skakanja cena energenata porašće i cena svinjskog mesa, ali ne bi trebalo odmah da dođe do promena u maloprodaji. U perspektivi, to može da dovede do smanjenja broja tovljenika i tek tada do eventualnih poskupljenja. Ali, nezahvalno je prognozirati kada bi to moglo da se dogodi”, objasnio je Momir Jovanović, vlasnik i direktor „Zimesa”.
Smanjena tražnja mesa drži cijene
U protekle dvije nedelje, čak je došlo i do pada cijena žive vage svinja između 10 i 15 dinara po kilogramu, što je dodatni razlog da maloprodajne cijene miruju.
“To se ne dešava zato što je velika ponuda, nego zato što se smanjuje tražnja mesa, pa se tako stvara privid da imamo višak svinja”, kaže Jovanović.
Ali, i ako dođe do poskupljenja, to je uobičajeno variranje cijena. Poslije pojeftinjenja od deset odsto u februaru sada je, kažu, logično očekivati poskupljenja.
“Zbog niske cene žive vage svinja, smanjuje se tov, a to ponovo dovodi do poskupljenja “, objasnio je Rajko Latinović, direktor farme „Vizelj”.
Objašnjenja o cijeni žive vage, ipak, malo znače potrošačima. Ono što ih najviše zanima je kada će u vitrinama u radnjama osvanuti novi cjenovnici svinjskog ili junećeg buta, plećke, mljevenog mesa.
Trgovci su kao i uvek oprezni u najavljivanju povećanja cijena. Poskupljenja, kažu oni, uvek zavise od proizvođača i dobavljača. Kada ih i ako budu obavestili o novim cijenama, prilagodiće cjenovnike.
Merkator ne poskupljuje artikle
Stanka Čurović, predsjednik Upravnog odbora „Merkatora S” kaže da, uprkos poskupljenju goriva, povećanja maloprodajnih cijena neće biti.
“Mi sa partnerima imamo klauzule po kojima su dužni da nas obaveste o povećanju cena 15 dana unapred i za sada to niko nije uradio. Mislim da će svi trgovci odlučiti da štite nivo maloprodajnih cena, jer smo i u ovom kvartalu suočeni sa padom tražnje. Izloženi smo i padu razlika u cenama i na Novom Beogradu imamo pravi rat cenama. Tako, da bismo sačuvali potrošače u mnogim objektima svakoga dana dajemo deset odsto popusta “, objasnila je Čurović.
Da mjesta za poskupljenja nema, potvrđuju i u Privrednoj komori Srbije i kažu da je kupovna moć građana skromna i da se ljudi okreću jeftinijim vrstama mesa poput piletine. “Mnogi trgovci i proizvođači se odriču dela zarade”, objašnjavaju u PKS-u.
Osim mesa, jedino bi još zejtin mogao da poskupi usljed povećanja cijena suncokretovog ulja.
Cijena energenata, objašnjavaju uljari, nije uzrok, već to što će uskoro vjerovatno da ukinu akcijski rabat koji su dali svim trgovcima, pa bi kada se to dogodi, zejtin mogao da poskupi desetak odsto, odnosno desetak dinara.
Da će poskupljenje proizvodnje zbog skoka cijena energenata ukalkulisati u svoju dobit i marže kako bi maloprodajne cijene mirovale, poručuju i pekari.
“Cena bele vekne kreće se, u proseku, od 30 do 40 dinara i to će mirovati, jer mesta za poskupljenja za sada nema”, ističe Zoran Pralica, predsjednik Unije pekara Srbije. Politika