NJUJORK, Juče su na Wall Streetu cijene akcija oštro pale, posebno u bankarskom sektoru, jer su ulagače uznemirile najave uvođenja strože finansijske regulative u SAD-u i Njemačkoj te pad kursa evra prema dolaru na novi najniži nivo u četiri godine.
Na samom početku jučerašnjeg trgovanja cijene su akcija porasle, zahvaljujući vijestima da je Grčkoj uplaćena prva tranša kredita iz paketa pomoći Evropske unije i Međunarodnog monetarnog fonda, te da će ministri finansija EU-a ovih dana dogovoriti sve detalje plana za stabilizaciju evrozone. To je umanjilo strahovanja ulagača od širenja dužničke krize iz Grčke na druge zemlje evrozone, pa se kurs evra probio iznad nivoa od 1,24 dolara.
Međutim, vijest da Njemačka uvodi zabranu ‘short sellinga’ akcijama 10 najvažnijih finansijskih institucija i obveznicama uznemirila je ulagače. Njemačke se vlasti nadaju da će ukidanjem te prakse trgovanja posuđenim vrijednosnim papirima stabilizirati finansijsko tržište, no to je podsjetilo ulagače na očajničke poteze američkih vlasti koje su na isti način 2008. pokušale zauzdati finansijsku krizu. Zbog toga je kurs evra naglo pao, zaronivši na 1,2160 dolara, novi najniži nivo u četiri godine.
Ulagače je uznemirila i vijest da su zastupnici demokrata i republikanaca u američkom Senatu postigli kompromis o nadležnosti saveznih i lokalnih institucija u nadzoru banaka, što je otvorilo put prema uvođenju radikalne reforme finansijskog sistema. To je uzdrmalo finansijski sektor, pa je S&P indeks tog sektora potonuo 2,8 odsto, pri čemu su cijene akcija JPMorgan Chasea, Citigroupa i Wells Farga pale između 2,1 i 4,3 odsto.
S&P indeks trgovačkog sektora oslabio je, pak, 2,5 odsto, nakon upozorenja Wal-Marta i nekoliko drugih trgovačkih lanaca da bi, zbog sporog oporavka potrošnje, njihova dobit u drugom tromjesečju mogla biti manja od procjena analitičara.
Dow Jones Industrial Average pao je 1,08 odsto, na 10.510 bodova, dok je Standard & Poor's 500 potonuo 1,42 odsto, na 1.120 bodova, a Nasdaq Composite 1,57 odsto, na 2.317 bodova. Hina