SARAJEVO, Sastanci rukovodstava BHRT-a i RTV FBiH nisu urodili plodom, a dugovanja se nagomilavaju, zbog čega je ugrožena isplata plata za zaposlene koji opslužuju oba ova javna emitera.
Tvrdi ovo Nermin Durmo, vršilac dužnosti generalnog direktora BHRT-a, koji je napravio novi prijedlog otplate dugova i ponudio ga rukovodstvu RTV FBiH.
“Za prva tri mjeseca RTV FBiH duguje BHRT-u milion KM, a to je mjesečni iznos koji nam je potreban da isplatimo plate zaposlenima. Predložili smo da RTV FBiH uz redovnu mjesečnu isplatu za usluge koje im pružamo mjesečno isplaćuju 15 odsto zaostalog duga, tako da bi za šest mjeseci riješili ovogodišnja dugovanja”, kazao je juče Durmo.
Podsjeća da do sada ima oko sedam miliona KM dugovanja RTV FBiH, za šta su podnesene tužbe sudu.
“BHRT daje plate za ljude koji rade produkciju, emitovanje, računovodstvo, održavanje imovine i opreme. Sve te usluge koristi i RTV FBiH, a ne plaćaju ih redovno. Time smo, jednostavno, doveli u pitanje sopstveno poslovanje i opstanak. Kao menadžer imam obavezu da štitim interese ove kuće, a na to me obavezuju i zaključci Upravnog odbora BHRT-a”, rekao je Durmo.
Naglašava da se ne poštuje ni Zakon o Javnom RTV sistemu BiH, te da se prihod od marketinga ne dijeli kako je propisano gdje 50 odsto pripada BHRT-u, a po 25 odsto ide za RT RS i RTV FBiH, kao što se dijeli i prihod za RTV taksu.
Marija Putica, predsjedavajuća UO BHRT-a, kaže da su naložili menadžmentu da tuži RT RS i RTV FBiH zbog raspodjele marketinga i nedavno je ta tužba pokrenuta.
“RTV FBiH ruši BHRT svojim dugovanjima, ali im se ne mogu otkazati usluge i ne smije se dovesti u pitanje njihova programska funkcija. Menadžmentu je naloženo da tuži zbog dugovanja, ali ne i da im se ne pružaju usluge”, naglasila je Putica.
Iz RTV FBiH ranije su kazali da su u podređenom položaju u odnosu na preostala dva javna emitera, te da moraju štititi svoje interese na druge načine jer ne funkcioniše korporacija, kao četvrti subjekt u sistemu.
Igor Soldo, predsjednik UO RTV FBiH, kazao je da su Statut ovog emitera povukli iz procedure u Parlamentu FBiH upravo da bi našli prelazna rješenja dok se ne uspostavi korporacija.
“Tek sam obaviješten da je menadžment BHRT-a predao neki novi plan za rješavanje međusobnih odnosa i dugovanja. Ne znam točno što tu piše, ali sam zatražio materijal da ga pripremimo za iduću sjednicu. Nisu odnosi tako loši kako se tu govori, ali mi stalno imamo kontakte i nastojimo riješiti probleme”, kazao je Soldo koji nije želio komentarisati inicijativu za povrat imovine RTV FBiH jer nije zvanična.
U Kabinetu Džemala Šabića, generalnog direktora RTV FBiH, juče nismo dobili odgovore kako će rješavati problem dugovanja nakon novog prijedloga iz BHRT-a.
Reagovanje i optužbe
Menadžment BHRT-a reagovao je na tekst “Nezavisnih” u kom predstavnici bh. i federalnog parlamenta komentarišu inicijativu iz UO RTV FBiH za povrat imovine koja im je oduzeta odlukom agenta visokog predstavnika Džona Širera. Tvrde da nije tačno da je imovina od RTV FBiH oduzeta jer oni nisu pravni sljedbenik RTV BiH, te da su osnovani 2000. godine uz početni kapital Vlade FBiH od 100.000 KM. Menadžment BHRT-a navodi da nisu tačne tvrdnje poslanika u bh. parlamentu Branka Dokića da RTV FBiH ima osnova za ovakav zahtjev.
“Što se tiče stava Safeta Softića, predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, a i drugih, poput potpuno neinformiranog i, u ove vode zalutalog dokazivanja željnog junoše Radenka Udovičića, člana UO RTV FBiH, koji daju netačne informacije za javnost, bolje im je da prouče sve relevantne dokumente pa nakon toga daju izjave”, piše u reagovanju menadžmenta BHRT-a. Nezavisne novine