SARAJEVO, Uprkos tome što je prije tri dana dao ostavku, Nihad Imamović jedini je od sedam članova Nadzornog odbora “BH Telecoma” dobio povjerenje dioničara na sjednici Skupštine dioničara ovog društva koja je održana u utorak.
Zahvaljujući glasovima ovlaštenog predstavnika većinskog kapitala Zerine Konjhodžić, očekivana “čistka” u “BH Telecomu” obavljena je smjenom predsjednika Nadzornog odbora Samira Čauševića i članova tog tijela Seada Gušmirovića, Mirsada Huseinbašića, Vjekoslava Ivankovića, Džeme Salihovića i Josipa Tomića. Smjene u Nadzornom odboru najprofitabilnije bh. kompanije, prema izvorima bliskim stranačkim krugovima, motivirane su namjerama SDA i Stranke za BiH da u javnim preduzećima uklone kadrove koje je postavio bivši federalni premijer Nedžad Branković zajedno s pokroviteljima iz SDA i vaninstitucionalnih centara moći.
Iako “BH Telecom” ima nešto više od 63 miliona dionica, Imamović je dobio oko 401,5 miliona glasova, jer je predstavnica državnog kapitala svih sedam glasova dala njemu. Da bi nekom članu Nadzornog odbora bilo izglasano povjerenje, morao je da dobije jednak ili veći broj glasova nego kada je biran u Nadzorni odbor, što se jedino dogodilo u slučaju Imamovića.
“Imamović u ovom trenutku ostaje pri ostavci, ali će sačekati dalji razvoj situacije”, kazao je Vedran Peršić, portparol “ASA Holdinga”, prenoseći stavove njenog šefa Imamovića, koji se nalazi na službenom putu.
Rizah Softić, zastupnik dijela malih dioničara, smatra neprihvatljivim dato povjerenje Imamoviću.
“Većinski dioničar nije poštovao legitimno Imamovićevo pravo na ostavku”, kaže Softić i podsjeća da je kao predstavnik malih dioničara Imamović izabran u Nadzorni odbor nelegalno, glasovima većinskog vlasnika, što je bio jedan od razloga da Komisija za vrijednosne papire FBiH ranije odbije dati svoju saglasnost cijelom Nadzornom odboru.
Prije nego što je odlučivano o povjerenju članovima Nadzornog odbora, ostavku na mjesto predsjednika ovog tijela dioničarima je usmeno saopštio Čaušević, koji je potom i napustio sjednicu Skupštine. Ustvrdio je da je Vladin prijedlog o glasanju o povjerenju nezakonit, jer punomoćnik državnog kapitala nije došao na sjednicu s mišljenjem Vlade FBiH, nego samo resornog ministarstva, mada tako nije bilo kada su članovi Nadzornog odbora birani.
“Ovo što se događa otvara prostor za neprofesionalizam i podložnost uticajama”, poručio je Čaušević prije napuštanja sjednice.
Istog mišljenja bili su i Huseinbašić, koji je tražio da tačka glasanja o povjerenju članovima Nadzornog odbora bude skinuta sa dnevnog reda, te Tomić, koji je najavio spremnost da podnese ostavku, ali je zatražio “barem usmeno obrazloženje za smjenu” i predlagao mjesec dana odgode smjena u interesu “BH Telecoma”.
“Ova odluka me nije pogodila. Na meni su izvršeni svi eksperimenti nezakonitih postupaka u ovoj nazovi državi Federaciji BiH”, kazao je Tomić, na što mu je jedan od dioničara replicirao opaskom da FBiH nije država.
Prije glasanja o povjerenju dioničari su usvojili izvještaj o poslovanju “BH Telecoma”, koji uključuje i izvještaj o radu Nadzornog odbora. Huseinbašić i Tomić su na to ukazali kao na apsurd s obzirom na to da većinski vlasnik istovremeno daje podršku radu Nadzornog odbora, a onda ga potom smjenjuje.
Glasovi o povjerenju članovima Nadzornog odbora
• Nihad Imamović 401,54 miliona
• Mirsad Huseinbašić 4,55 miliona
• Samir Čaušević 1,76 miliona
• Vjekoslav Ivanković 1,76 miliona
• Džemo Salihović 1,76 miliona
• Sead Gušmirović 1,74 miliona
• Josip Tomić 1,74 miliona
Podjela dobiti na čekanju
Glasovima većinskog kapitala sa dnevnog reda skinuta je rasprava o raspodjeli dobiti, na što su posebno bili ljuti mali dioničari.
“Obrazloženje resornog ministarstva da se o dobiti ne raspravlja dok Vlada FBiH ne zauzme stav o raspodjeli dobiti iz 2009. godine u svim javnim preduzećima je neprihvatljivo. Zašto se ‘BH Telecom’ trpa u koš sa drugima kada ima profit veći nego sva druga javna preduzeća zajedno”, upitao je dioničar Redžo Osmanagić.
Manja Uprava kompanije
Na sjednici Skupštine dioničara usvojene su i izmjene Statuta “BH Telecoma”, kojima će biti omogućena reorganizacija Uprave. Umjesto dosadašnjih sedam članova zajedno sa generalnim direktorom, Uprava će brojati pet članova. Ove promjene, kako je kazao direktor Nedžad Rešidbegović, omogućiće kompaniji da se bolje nosi sa sve jačom konkurencijom na liberalizovanom tržištu telekomunikacijskih usluga u BiH. Nezavisne novine