SARAJEVO, Hrvatska elektroprivredna kompanija (HEP) izgubila je više od 70 miliona evra, jer je prošle godine snabdijevala strujom Aluminijski kombinat “Aluminij” iz Mostara po subvencionisanim cijenama, a zbog ovog gubitka pod istragom je veći broj hrvatskih zvaničnika.
Kako prenosi portal “vijesti.ba” zbog pomenutog gubitka pod istragom su sada već bivši član uprave HEP-a Ivan Mravak i bivši predsjednik Nadzornog odbora šibeničke Tvornice lakih metala /TLM/ Ivan Koštan, te veći broj nižerangiranih hrvatskih zvaničnika, a nije isključeno da se pod istragom nađe i bivši hrvatski premijer Ivo Sanader.
Rukovodstvo mostarskog “Aluminija” saopštilo je da je riječ o “medijskim konstrukcijama”, te da im je HEP isporučivao jeftinu struju, a za uzvrat oni su u Hrvatsku izvozili jeftinu sirovinu – aluminijske ingote koji se prerađuju u TLM-u.
Portal navodi da se ovaj gubitak HEP-a vremenski podudara s enormnim rastom profita Elektroprivrede BiH, koja je proteklu godinu okončala sa 61 milion KM neto dobiti, te da je HEP isporučenu struju mostarskom “Aluminiju”, kao i ranijih godina, kupio od Elektroprivrede BiH.
Prvi ugovor o isporuci struje Aluminijskom kombinatu Mostar Elektroprivreda BiH potpisala je 1999. godine, posredstvom njemačke kompanije “Debis internešnal”, finansijskog servisa kompanije “Dajmr”, koja je imala tijesnu poslovnu suradnju s mostarskim Kombinatom.
Tim ugovorom Elektroprivreda BiH gubila je desetine miliona maraka godišnje.
Od pokretanja proizvodnje 1998. godine do danas Aluminijski kombinat Mostar u budžet Vlade Federacije BiH na ime dividende nije uplatio ni jednu marku.
S izuzetkom protekle godine, koju je okončao s gubitkom u neutvrđenom iznosu, svih prethodnih godina ova mostarska kompanija poslovala je pozitivno, ali je visina godišnjeg profita ove kompanije uglavnom bila “poslovna tajna” dostupna samo najužem političkom establišmentu hrvatskog i bh HDZ-a.
Kada je riječ o vlasničkoj strukturi mostarskog “Aluminija” 44 odsto dionica pripada federalnoj Vladi, isto toliko dionica tretira se kao “nenominirani kapital” (pojam nepoznat u Zakonu o privatizaciji), a preostalih 12 odsto je u rukama čibeničkog TLM-a.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
treba neko da odgovara za gubitke jedino tako se moze sprijeciti isto ponasanje za ubuduce, istovremeno treba nagraditi one koje poboljsavaju produktivnost, jer tako se stimulise proaktivan, posten rad… logicno zar ne, samo kod nas logika ne pije vode!!!!!!!!!!!!!