BEOGRAD, Legalizacija objekata u Beogradu moći će da se plati na 240 rata, a odluka o tome biće donijeta na sjednici Skuštine grada u ponedjeljak, kaže Dragan Đilas.
Gradonačelnik Beograda smatra da oni koji legalizuju svoje objekte treba da imaju iste mogućnosti kao građani koji kupuju stan, a to je da svoju obavezu otplaćuju u narednih 20 – 250 godina.
“Zašto bi se rešavanje stambenog pitanja legalizacijom razlikovalo od kupovine stana. Smatram da građani treba da imaju jednake šanse”, rekao je Đilas poslije sastanka sa predstavnicima firmi-članica Američke privredne komore u Srbiji.
Prema sadašnjem rješenju svi sugrađani koji do kraja godine isplate cio iznos dobijaju popust od 50 odsto, a rok za otplatu na rate iznosi 60 mjeseci, dok je odobren i popust od 50 odsto za objekte do 300 kvadrata.
Dozvole izdajemo, niko ne gradi
Gradonačelnik Beograda rekao je da izdavanje dozvola na šta su se u prošlosti žalili mnogi investitori sada nije toliko veliki problem.
“U poslednjih osam meseci, otkada je stupio na snagu novi Zakon o planiranju i izgradnji, u Beogradu je izdato oko 250 lokacijskih dozvola. Međutim, samo desetak odsto onih koji su dobili odobrenje za izgradnju napravili su i sledeći korak, odnosno, otišli su u Direkciju za izgradnju Beograda i potpisali ugovor o zemljištu i dobili prijavu radova”, naveo je Đilas.
Prema njegovim riječima invesitori imaju problema sa nedostatkom finansija i za početak i za završetak objekata.
“Osvrnite se oko sebe i pogledajte koliko zgrada nije završeno. Hotel Metropol mesecima stoji, nema ni jednog radnika. Austrijska firma Soravija kod Bigza planira izgradnju velikog poslovnog centra. Bilo je urgencia čak i od ambasadora da izdamo dozvolu, sada su postavili ogradu i ništa se ne dešava”, kaže Đilas.
On je dodao i da je katastar izdao više od 600 potvrda o konverziji prava korišćenja u pravo svojine bez nadoknade, kao i da je počeo izdavanje potvrda za konverziju sa nadoknadom, što je osnov za dobijanje lokacijskih dozvola.
Prema njegovim riječima, problem je i to što nema aktivnosti na tržištu nekretnina “jer narod nema para”, a i broj građanja koji su spremni da kupe stan u fazi “sive gradnje” je sve manji s obzirom na ranija loša iskustva.
Kako je dodao, problem predstavljaju i stambeni krediti koje građani sve teže otplaćuju. Đilas kao rješenje predlaže produžetak otplate kredita za četiri godine i smanjenje kamate na osnovu smanjenja euribora. B92