BEOGRAD, Namještenim tenderima za javne nabavke država godišnje gubi milijarde evra, a stvara se i klima za otpuštanje radnika.
Država godišnje zbog crnog tržišta gubi na milijarde evra a namešteni tenderi za javne nabavke ne samo da su stecište korupcije već i podloga za otpuštanje radnika, saopšteno je na konferenciji za novinare koju je sazvala firma M-prointeks iz Mladenovca.
Dušan Korunoski direktor firme M-prointeks, koja se, jedina na Balkanu bavi proizvodnjom, između ostalog, bentonitnih tepiha za hidroizolaciju, kaže da je njegov „slučaj“ samo jedan primjer u nizu loših tendera.
“U trci za izvođača hidroizolatorskih radova u TE Kostolac, posle četiri javna poziva firma M-prointeks, i pored boljih uslova i niže cene, izgubila od beogradske optičarske radnje, Optikus, „koja je uz to dostavila i falsifikovana dokumenta“, tvrdi Korunoski.
On navodi da je termoelektrani Kostolac potrebno da oko 30 hektara pokrije hidroizolacionim materijalom i prvi tender za to raspisan je prošle godine.
“Posle toga su raspisana još dva i nijedan nije uspeo, a nama su, u prvom slučaju rekli da imamo bolju ponudu od tražene, a u drugom da nismo naveli ime firme podizvođača radova. Oba ta slučaja su sada na sudu, ali to nije kraj”, rekao je Korunoski.
Četiri dana za tender
On kaže da je najsporniji tender raspisan neposredno pred Uskrs i to po hitnom postupku i da im je tada ostavljeno svega četiri radna dana za pripremu dokumentacije koja je sada potpuno bila drugačija od prethodnih.
“U nekoliko dana uspeli smo da napravimo traženi materijal i atestiramo ga, ponuda nam je bila za 100 miliona dinara niža od Optikusa, ali smo i pored toga izgubili posao sa obrazloženjem da naše reference nisu dovoljno jasne“ kaže Korunoski.
Korunoski kaže da su nakon toga otkrili da je „pobednička“ firma podnijela falsifikovan dokument o njemačkom proizvodu koji bi prodala TE i to skinut sa veb stranice tog njemačkog proizvođača.
“ Osim toga, datum potvrde od APR-a bio je 12. april, a otvaranje tendera bilo je u devet sati istog tog dana što nema nikakvog smisla”, napominje Korunoski i dodaje da će zbog ovog pokrenuti i prekršajne i krivične prijave.
Prema njegovim riječima 120 zaposlenih u njegovoj firmi čekalo taj posao, a zbog ishoda tendera, bar 50 njih ostaće bez radnog mjesta, među njima i 20-tak pripravnika.
“Pitamo se i ko to plaća“ kaže Korunoski i ističe da privrednici od države traže jedino fer igru i priliku da se takmiče sa ostalim firmama.
Neregularnost procedure najveći problem
Podpredsjednik Asocijacije malih i srednjih preduzeća Milan Knežević rekao je da nameštanje tendera i crno tržište svakog dana sahranjuju veliki broj firmi i da će narednih mjeseci još 8.000 njih otići u stečaj.
“Ovo je klasičan genocid nad domaćom industrijom i sve nas iritira ta osionost da se pojedini tenderi poništavaju po nekoliko puta. Tenderi se kreiraju unapred, a samo u tekstilnoj industriji oko 600 miliona evra uzme se mimo zvaničnih procedura”, rekao je Knežević.
Prema istraživanjima Transparensija, po regularnosti procedura u javnim nabavkama naša zemlja nalazi se na dnu lestvice u Evropi, zajedno sa Albanijom i Crnom Gorom.
“U anketi koju je Unija poslodavaca prošle godine sprovela među malim i srednjim preduzećima, oko 6.500 njih ovaj problem istaklo kao jedan od najvećih. Oko 130 firmi nam se obratilo sa tvrdnjom da postoje zloupotrebe prilikom javnih nabavki, a u čak 60 slučajeva direktori su nam rekli da je od njih traženo da se nadogradi cena za 12 do 50 odsto, kako bi se taj novac nekome prosledio”, rekao je portparol Unije poslodavaca Srbije Dragoljub Rajić i dodao da je samo prošle godine na javne nabavke potrošeno oko 5,5 milijardi evra i da je čak 18 odsto tog novca negde nestalo. Danas