BEOGRAD, Kriza još traje, u mnogim zemljama uzima veći danak nego prošle godine, ali Srbija ima razloga za optimizam. Ministar trgovine Slobodan Milosavljević, u intervjuu za ”Novosti”, kaže da posljednjih mjeseci, i to više od projektovanog, raste BDP, industrijska proizvodnja, izvoz.
– Prosečan građanin to još ne oseća, ali trendovi su pozitivni i, konačno, krajem 2010. možemo očekivati prva poboljšanja standarda i kupovne moći – poručuje Milosavljević.
* Gdje će se taj boljitak najpre osjetiti – na većim platama, nižim cijenama, novim radnim mjestima?
– Nije realno očekivati pad cena, izuzev sezonske hrane na pijacama. Bitno je da posle martovskog udara miruju cene struje, komunalija.
* Ali, ne i goriva, koje opet poskupljuje za četiri dinara…
– Cene goriva trebalo bi hitno, do početka leta, spustiti za minimum 10 dinara, kako bismo sprečili velike gubitke budžeta. U turističkoj sezoni i do milion vozila prođe preko naše zemlje, a u njih sigurno neće biti sipan ”srpski benzin” jer je trenutno najskuplji u regionu, i to za 10-15 dinara po litru.
* Hoće li Vlada uskoro promjeniti politiku visokih akciza?
– Oko toga još nema konsenzusa. Tri su moguća rešenja: smanjenje akciza, izmena formule za obračun cena goriva i da NIS smanji rafinerijsku cenu prerade nafte. Radna grupa se sastala nekoliko puta, ali bez konkretnih rezultata.
* U međuvremenu ponovo cvjeta šverc goriva?
– Da, i to se dešava u svim pograničnim područjima, najviše prema RS. Švercuju građani, prevoznici, čitave flote autobusa i kamiona odlaze preko granice da ”tankuju” gorivo… Krajnje je vreme da se napravi računica koliko ovakvom akciznom politikom Srbija dobija, a koliko gubi.
* Stojite li i dalje pri stanovištu da ne treba povećavati PDV?
– Tvrdim, ako povećamo PDV ”poništićemo” sve pozitivne pomake koje smo postigli u prva četiri meseca ove godine. Oslabila bi kupovna moć građana, a privreda bi bila dodatno destimulisana. Odlična opomena je Hrvatska, koja je digla PDV na 23 odsto, i nije napravila nikakav pomak u punjenju budžeta.
* Privrednici, s druge strane, traže smanjenje poreza na dodatu vrijednost?
– To nije realno. Budžetski prihodi su već nategnuti i teško je servisirati
sve obaveze. PDV treba zadržati na ovom nivou i tražiti unutrašnje rezerve kako da povećamo prihode budžeta, a jedan od načina je i smanjenje akciza i veći promet nafte i derivata. Ono što zbog visokih cena goriva možemo da izgubimo naredna tri meseca, ne možemo da nadoknadimo povećanjem PDV.
* Hoće li na kraju biti nešto od ideje da privrednici preuzmu upravljanje u nekim posrnulim preduzećima?
– Ljudima koji su se dokazali u određenim biznisima trebalo bi dati, ne fabrike i firme na upravljanje, već zadatak da naprave programe i mere za izlazak određenih preduzeća iz krize ili pokretanje proizvodnje u delovima Srbije koji su u najtežoj situaciji. Ali, Vlada je ta koja treba da donese konačnu odluku.
* Da li će uskoro doći do novog sastanka predstavnika vlasti, biznismena i sindikata?
– Predložio sam da se sastajemo minimum jednom u tri meseca. Videćemo šta će od toga biti.
* Da li su subvencionisani keš-krediti i dizanje limita za zaduživanje povećali promet?
– Uvek se iz krize izlazi novom potrošnjom. Ove mere već daju rezultate i povećava se promet u trgovinama.
* Treba li odmrznuti plate i penzije?
– Oko toga su mišljenja u Vladi podeljenja. Lično mislim da za to još nije vreme.
* Ministarka finansija najavila je paket novih mjera protiv krize, šta će one obuhvatiti?
– Prvo, mislim da aktiviranje tih mera neće biti potrebno jer se grčka kriza neće preliti kod nas. Jedina potencijalna ”opasnost” potiče od grčkih banaka u Srbiji, pri čemu one stabilno posluju i imaju bolje i kvalitetnije plasmane nego u Grčkoj i Bugarskoj. NBS i Vlada imaju plan u slučaju da dođe do problema u tim bankama, kako da se obezbedi likvidnost i da nijedan građanin ne bude oštećen.
* Da li biste savjetovali građanima da odustanu od štednje u evru?
– Evro nije ugrožen i nema razloga da se građani plaše.
* Možemo li uskoro očekivati neke veće investicije u oblasti trgovine?
– Najveća investicija koja se još dogovara je ”Ikea”. Oni imaju plan da do 2015. naprave pet šoping-molova u Srbiji – dva u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu.
Đinđić pozivao grujića u Vladu
* Novi predsjednik kluba ”Privrednik”, Branislav Grujić, predložio je da, po ugledu na Putina, i naš premijer pozove privrednike da prisustvuju sjednicama Vlade, predlažu zakone…
– Gospodin Grujić imao je ponudu pokojnog premijera Đinđića da svoje znanje stavi u funkciju države i bude ministar u njegovoj vladi, ali je nije prihvatio. Lako je stajati sa strane i predlagati, kritikovati… Što se mene lično tiče, svima koji smatraju da mogu da pomognu, vrata su otvorena.
Nećemo spuštati rampe
* Zašto država ne reaguje agresivnije zato što naša roba teško ”prodire” na tržišta Slovenije i Hrvatske, za razliku od njihovih proizvoda ovdje?
– Borim se da naše kompanije dobiju ravnopravan status u drugim zemljama i na svim tržištima, ali ne da postavljamo barijere, uvodimo mere reciprociteta. Postavljanje rampi, poput onih iz devedesetih, ne može nam doneti ništa dobro. Dok sedim u stolici ministra trgovine, toga neće biti. Novosti