SARAJEVO, U BiH od 1 000 stanovnika samo sedam radi u malim i srednjim preduzećima, u Hrvatskoj 14, u Albaniji 18, a u Češkoj i Mađarskoj 85, rekao je danas u Sarajevu međunarodni predstavnik u BiH Valentin Incko.
Incko je rekao novinarima pred početak sjednice “Parlamenta za Evropu” o malim i srednjim preduzećima i poljoprivredi u kontekstu pristupanja EU, da je u Uniji u privatnom sektoru dvije trećine svih radnih mjesta ili 100 miliona.
On smatra da je velika šansa i budućnost BiH u ovoj oblasti, kao i u poljoprivredi koja u BiH čini 10 odsto bruto društvenog proizvoda, a u zemljama EU oko 20 odsto.
“BiH ima dobre uslove za izvoz bilja, mlijeka i mliječnih proizvoda, te mesa i mesnih proizvoda. Treba razmišljati i o formiranju ministarstva poljoprivrede na nivou BiH”, rekao je Incko.
On je dodao da se ogroman dio budžeta EU, čak 42 odsto, izdvaja za poljoprivredu, jer je potrebno obezbijediti kvalitetnu hranu za 500 miliona stanovnika.
Šef Operativnog sektora za ekonomski razvoj i prirodne resurse u Delegaciji EU u BiH Johan Hese rekao je da je u okviru IPA fondova malim i srednjim preduzećima i za poljoprivredu u BiH dodijeljeno 23 miliona evra.
“Ova finansijska pomoć uključuje različite projekte, posebno izgradnju infrastrukture, ali je u ovom trenutku usmjerena na izgradnju kapaciteta države BiH”, pojasnio je Hese.
Kada je riječ o malim i srednjim preduzećima, on je posebno istakao dva projekta, od kojih je jedan podrška razvoju politika u sektoru malih i srednjih preduzeća.
“Zadovoljni smo što postoji državna strategija za razvoj malog i srednjeg preduzetništva i podržali smo sa milion evra tu strategiju”, rekao je Hese i dodao da je sa dva miliona evra iz IPA fondova podržavan i razvoj sektora turizma.
Prema njegovim riječima, u oblasti poljoprivrede sredstva iz IPA fondova usmjerena su u razvoj informacionih sistema i bezbjednost ishrane i zaštitu biljaka.
“Postoje ogromni potencijali za razvoj poljoprivrede, ali moramo tačno identifikovati koji su to potencijali. Moramo imati osmišljene programe, a kad to imamo onda možemo da razgovaramo o finansiranju”, istakao je Hese i dodao da je EU spremna da pomognemo BiH da se integriše sa njenom zajedničkom poljoprivrednom politikom.
Savjetnik za politiku u Evropskoj komisiji Simeon Čenev rekao je da su mala i srednja preduzeća osnova ekonomije u svih 27 zemalja članica EU.
“Mala i srednja preduzeća imaju veoma važnu ulogu u socijalnom sektoru. EU nastoji da napravi sveobuhvatnu politiku u sektoru malih i srednjih preduzeća i ovaj sektor će biti veoma važan u strategiji do 2020. godine”, naveo je Čenev.
Šef Odjeljenja za proširenje Direkcije za poljoprivredu i ruralni razvoj Evropske komisije Dušan Černek naglasio je da su pripreme za članstvo u EU, kada je riječ o oblasti poljoprivrede, veoma osjetljive.
“Pripreme za članstvo zahtijevaju ogromne reforme koje se tiču bezbjednosti hrane. Izuzetno je važno da se na vrijeme odredi koje su slabosti u sistemu”, rekao je Černek.
On je istakao da je u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja BiH na početku dugotrajnog procesa.
“Postoje neki pozitivni pomaci. Počeo je proces uklađivanja sa evropskom legislativom i očekujemo da on narednih mjeseci bude ubrzan. Neophodno je ojačati koordinaciju poljoprivrednih politika na državnom nivou, ostvariti napredak u postavljanju administrativnih upravnih struktura i harmonizovati unutrašnje politike sa politikama EU”, pojasnio je Černek.
Šef Sektora za koordinaciju politika u oblasti poljoprivrede, prehrambene industrije i ruralnog razvoja Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Sead Uzunović smatra da je neophodno jačanje institucionalnih kapaciteta u sektoru poljoprivrede koji će moći da odgovore zahtjevima EU o primjeni standarda zaštite zdravlja biljaka i životinja.
Prema njegovim riječima, trenutni strateški prioritet BiH je priprema i ulazak u Svjetsku trgovinsku organizaciju i evropske integracije.
Specijalni predstavnik EU u BiH razvio je projekat “Parlament za Evropu” kako bi pomogao parlamentarcima u BiH da efikasno rade na obimnom poslu u oblasti zakonodavstva koji proističe iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i evropskog partnerstva.
“Parlament za Evropu” je osmišljen tako da ohrabruje aktivan, informisan i konstruktivan angažman svih članova parlamenata u procesu evropskih integracija.
Usmjeren je na ključnu ulogu parlamentaraca koji treba da se pobrinu da BiH ispuni uslove EU i na taj način ispune svoju ulogu koja se tiče poboljšanja životnih standarda svih građana.
“Parlament za Evropu” jedan je od ključnih projekata pod okriljem EUSR-a čiji je cilj da dnevni red EU dovede u žižu političkog i javnog interesovanja.
Slične inicijative uključuju i predstavnike civilnog društva, a posebno mladih i nevladinog sektora, političkih stranaka i medija.