SARAJEVO, Zamjenik ministra odbrane BiH Živko Marjanac rekao je “Glasu Srpske” da 80 odsto sredstava od najavljene prodaje viška naoružanja, koje je ranije preuzeto od Vojske RS, treba da bude uplaćeno u budžet Republike Srpske, dok će se 20 odsto tih sredstava usmjeriti na budžet Ministarstva odbrane (MO) BiH.
– MO BiH, koje će u budućem periodu da proda naoružanje, treba da predloži komisiju koja će raditi na tome, a činiće je službenici MO koji će raspisati tender, dok će prodaju viška naoružanja vršiti, za to ovlašćene i registrovane kuće, među kojima je i Direkcija za promet naoružanja RS koja ima sertifikat za takve poslove – istakao je Marjanac.
Dodao je da će, kada tender bude raspisan, mogućnost da se jave imati sve kuće koje posjeduju sertifikat.
– U ovom trenutku je veoma teško procijeniti koliki je tačan iznos sredstava i biće poznat kada se raspiše tender. Komisija će, na osnovu ponude i potražnje sačiniti tender, a koliko će novca od prodaje biti dobijeno zavisiće od interesa kupaca – istakao je Marjanac.
Dodao je da će biti raspisana dva tendera i sva procedura prodaje trebalo bi da bude završena do 31. decembra 2011. godine.
– Koliko će biti zainteresovanih kupaca i koliko tih sredstava će biti prodato i za koje iznose, u ovom trenutku je veoma teško procijeniti – kazao je Marjanac ističući da će ova sredstva u godinama recesije svakako dobro doći budžetima.
Načelnik Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH Miladin Milojčić napomenuo je da se trenutno u OS nalazi blizu 23 hiljade tona viška municije, oružja i minsko-eksplozivnih sredstava koji se čuvaju na 31 lokaciji u BiH.
Milojčić kaže da je riječ o višku koji je naslijeđen od Vojske RS i Armije RBiH, koje su posjedovale naoružanje i vojnu opremu bivše JNA.
– Na tenderima će se znati vrijednost tih sredstava kada se budu prodavala, a sve drugo je dnevna politika. Sporazumom Savjeta ministara i entitetskih vlada iz marta 2008. godine precizirano je da se 20 odsto uplaćuje na MO, a 80 odsto u trezore vlada entiteta – pojasnio je Milojčić.
Na spisku za prodaju nalazi se 20 aviona i deset helikoptera, od čega su 19 aviona OS BiH naslijedile od Vojske RS, a samo jedan od Armije RBiH, dok je sedam helikoptera naslijeđeno od Armije RBiH, a tri od VRS.
Na spisku za prodaju nalazi se 569 tipova oružja. Na prodaju je 268 tenkova, od čega je 141 iz RS, a 128 iz FBiH. Tu se nalazi i jedan tenk nosač mosta i dva tenka nosača.
Iz FBiH je OS BiH ustupljen 61 transporter. Iz RS je OS BiH ustupljen 151 PAT, 293 obična topa i 264 bestrzajna kao i osam haubica. Za prodaju je predviđeno i 38 višecijevnih bacača raketa, od čega je 20 iz FBiH, a 18 iz RS.
Za prodaju su predviđena tri radarska vozila, 18 oklopnih i 89 borbenih pješadijskih vozila, od čega je samo tri oklopna vozila predala Armija RBiH, a sva ostala Vojska RS. Na spisku za prodaju su i 82 vojna automobila iz RS. Sve to naoružanje i vojna oprema ako ne budu prodati, trebalo bi da budu uništeni.
Obezbjeđenje
Milojčić je istakao da bi za OS bila krupna stvar ako bi se riješile viška naoružanja.
– Riječ je o velikim količinama municije, naoružanja i minsko-eksplozivnih sredstava. Rješavanjem svake od 31 lokacije na kojima se višak čuva, smanjili bismo troškove angažovanog personala i vratili ih u redovne misije OS BiH i na obuku – istakao je Milojčić.
Dodao je da je na obezbjeđenju lokacija dnevno angažovano oko osam odsto od ukupnog brojnog stanja OS, što praktično znači da se za čuvanje dnevno angažuje od 800 do 850 vojnika. Glas Srpske