BANJALUKA, Samostalne zanatske radnje u RS masovno izbjegavaju zakonsku obavezu dostavljanja godišnjih finansijskih izvještaja Agenciji za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF) iz Banjaluke, potvrđeno je u toj instituciji.
Đorđe Mikeš, direktor APIF-a, kaže da je broj dostavljenih završnih računa zanatskih radnji smanjen sa 13.000, koliko ih je bilo 2006. godine, na 1.455 zaprimljenih za 2009. godinu. Samo za proteklu godinu broj izvještaja samostalnih zanatskih radnji je skoro prepolovljen, što je u najvećoj mjeri uticalo na smanjenje ukupnog broja završnih računa u registru pravnih lica APIF-a za oko 1.660.
Kao razlog za to Mikeš navodi uvriježeno pogrešno mišljenje među preduzetnicima da predaja završnih računa APIF-u zakonom nije definisana kao njihova obaveza, već, navodno, tek kao preporuka.
“To je jedan od ključnih problema zbog kojih APIF ne može da ispuni svoj osnovni cilj prikupljanja i obrade svih završnih računa kako bi se dobila potpuna finansijska slika svih pravnih lica u RS”, istakao je Mikeš.
On kaže da i sami preduzetnici zbog toga zapadaju u finansijske probleme, jer bez ovjerenih godišnjih računa ne mogu aplicirati za bankarske kredite.
U Zanatsko-preduzetničkoj komori RS ocjenjuju da kod malih preduzetnika postoji nesnalaženje u “šumi” propisa, tako da na kraju ne znaju da li i kome treba da predaju i ovjere završne račune.
“Na kraju ispada da maltene svaka radnja, bez obzira na ostvareni promet, mora imati vlastitog knjigovođu, što iziskuje značajne troškove koje mnogi preduzetnici ne mogu da podnesu”, kaže Jovica Bratić, predsjednik Zanatsko-preduzetničke komore RS.
U APIF-u, takođe, ukazuju i na zakonske neusklađenosti koje su dovele do toga da više ne dobijaju ni finansijske izvještaje budžetskih korisnika, koji su svoje račune počeli dostavljati isključivo nadležnim ministarstvima, umjesto i njima. Nove komplikacije su, navode, nastale i nakon nedavnog objedinjavanja baza javnih fondova PIO i zdravstva sa Poreskom upravom RS zbog naplate doprinosa pri čemu je evidentirano oko 1.500 pravnih subjekata koji praktično postoje samo na papiru.
“Sve to nam pravi ogromne probleme pri ispunjavanju naših obaveza dostavljanja preciznih podataka Zavodu za statistiku, nadležnim ministarstvima i Poreskoj upravi”, naglašava Mikeš. Nezavisne novine
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Predaju završnih računa naplaćujete u kešu. Poslodavci vam dostaljaju podatke, još za to treba da vam plate….
Taj APIF je leglo ljudi koji lezeci jedu.Mi u zajednici EV skupljamo pare i nama za izradu zavrsnog racuna i predaja APIF kosta oko 250KM a mi godisnje kupimo jednu metlu i 2 litre deterdzenta sto kosta 10 KM.Mi nestvaramo dohodak vec kao udruzenje gradjana skupljamo licni novac da mozemo zamijeniti sijalicu,poporaviti interfon i tako nesto sitno i niko nece da kaze netreba te vi to raditi vec samo daj pare.Ja sam licno rekao da to nerade jer je to po meni bacanje para u vodu.Kao vi ste neki veliki strucnjaci koji ce otkriti nepravilnosti.
Zaposleni u APIF-u su paraziti, koji su se tamo pozaposljavali po vezama i vezicama.Uzimaju novac za prijem ZR.lako je izracunati koliko zarade kada se pregleda statistika koliko ima registrovanih subjekata u RS.
Sve te koji uzimaju novac na lijepe oci treba rastjerati i dati im da rade u tzv. realnom sektoru,da vide kako se tesko dolazi do novca,koliko znoja treba proliti za 1 KM.
Svi komentari su na mjestu, ali ako je nekom preduzecu/radnji puno da za ovjeru godisnjeg izvjestaja plati 58 KM, onda slobodno nek’ stave katanac na vrata
tako su i u poreskoj upravi razmisljali kad su odredjivali cijenu za fiskalne kase…