BANJALUKA, Privreda RS pritisnuta teretom ekonomske krize lani je povećala ukupne dugove za 1,2 milijarde maraka, pokazuje analiza Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF) iz Banjaluke.
Oko 9.500 privrednih društava u RS prošlu godinu je okončalo s ukupnim obavezama od 10,9 milijardi KM, što je za 13 odsto više u odnosu na godinu ranije, otkriva najsveobuhvatniji dokument poslovanja privrede RS. Više od trećine zbirnih dugova preduzeća i zadruga odnosi se na obaveze iz poslovanja (3,9 milijardi KM), od čega se preko 70 odsto čine neizmirena plaćanja spoljnim dobavljačima, što predstavlja rast za 7,5 procenata. Snažniji rast, nepunih 17 odsto, zabilježen je kod kreditnih obaveza koje su na kraju 2009. dostigle 3,6 milijardi KM, od čega se dvije trećine odnose na dugoročne, a jedna trećina na kratkoročne obaveze.
Predstavnici poslodavaca kažu da su prezentovani podaci odraz otežanog ambijenta poslovanja preduzeća u uslovima svjetske finansijske i ekonomske krize.
“Brojna preduzeća bilježe otežan plasman i naplatu potraživanja za isporučenu robu, što je u 2009. posebno bilo izraženo kod izvozno orijentisanih firmi. Nedostatak obrtnih sredstava uslovio je kašnjenje u plaćanju dobavljača i otplate kredita, čime su povećane ukupne obaveze privrede”, kaže Nebojša Ristić, potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca RS.
Indikativno je da su obaveze za zarade i naknade zaposlenih rasle po još većoj stopi, oko 24 odsto, te dostigle nepunih 480 miliona KM, što u Savezu sindikata RS smatraju potvrdom učestalog kršenja radničkih prava i opravdanosti organizovanja štrajka upozorenja 12. maja.
“Stanje u privredi je nesumnjivo teško, ali je nedopustivo da se poslodavci najlakše odlučuju da uštede troškova prave na platama radnika. Vlasnici preduzeća znaju da poreze državi moraju plaćati ako ne žele da im budu blokirani računi, kao i dobavljače kako ne bi ostali bez isporuka, te najčešće igraju na kartu radničkog trpljenja”, kaže Mile Ribić, potpredsjednik Saveza sindikata RS.
On je uvjeren da su dugovi privrede prema radnicima i veći od 480 miliona KM, navodeći da mnoga preduzeća zaposlenima nisu ni obračunavala prekovremeni rad i rad za praznike.
U Uniji udruženja poslodavaca RS kažu da ne podržavaju dio nesavjesnih kolega koji su zanemarivali obaveze prema radnicima, smatrajući da je to prvenstveno bio odraz problema u koje je zapala privreda.
“Odgovorni poslodavci, kojih je većina, isplate prema radnicima nisu stavljali na zadnje mjesto i zato ne stoje tvrdnje da je to razlog organizovanja štrajka upozorenja. Mi u Uniji smatramo da je ključno poboljšati ambijent poslovanja, a novi opšti kolektivni ugovor za koji se zalaže Savez sindikata će doći kao posljedica”, kaže Ristić.
Dugovi privrede RS za poreze, doprinose i druge dažbine na kraju 2009. iznosile su 291 milion KM, što je za oko četiri odsto više u odnosu na prethodnu godinu.
Obaveze privrede RS u 2010. godini
• 10,9 milijardi KM – ukupni dug privrede
• 3,9 milijardi KM – obaveze iz poslovanja
• 3,6 milijardi KM – kreditne obaveze
• 480 miliona KM – obaveze za zarade i naknade zaposlenih
• 291 milion KM – obaveze za doprinose i druge dažbine
Dobit smanjena, gubici porasli
Ukupni prihod preduzeća i zadruga u RS prošle godine je iznosio 15,1 milijardu KM, što je za šest procenata manje u odnosu na 2008. godinu.
Zbirni neto dobitak privrede lani je smanjen za skoro trećinu (31 odsto) na oko 855 miliona KM, dok su ukupni gubici, pak, porasli za nešto više od trećinu (33,5 odsto) i dostigli oko 719 miliona KM. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Bogami, fina cifra, zanima me samo koji je omjer obaveza u odnosu na kapital