PRAG, Češki predsjednik Vaclav Klaus protivi se ideji da bi Evropska unija (EU), poučena problemima sa grčkim zaduženjem, mogla ubuduće da kontroliše nacionalne budžete svojih članica, smatrajući da bi to doprinijelo slabljenju nacionalnih država.
Kako je istakao, budžet je prevashodno politički instrument i na njemu padaju vlade.
– Depolitizacija državnog budžeta, prepuštanje budžeta nekakvim kvazi ekspertima Evropske unije za mene je smak svijeta – kazao je češki predsjednik u intervjuu za novi broj češkog nedjeljnika Euro.
On je upozorio da problemi Grčke mogu da navedu zemlje članice da počnu da preispituju probleme unutar EU i pokažu problem evrozone kao takve, a da je druga varijanta da će ojačati tendencija unifikacije i usklađivanja u EU.
– To bi bio vrlo loš scenario, ali upravo ka njemu ide potpuno apsurdna zamisao koja se pojavila prošle nedjelje, da EU počne da kontroliše budžete pojedinih zemalja članica – kazao je Klaus i mogućnost da Brisel dobije pravo kontrole nad budžetima označio za fatalno slabljene države kao institucije i jačanje nadnacionalnog koncepta EU.
Klaus je podsjetio da je budžet, prije svega, politički instrument na kojem padaju i vlade, a koji treba da ostane u rukama nacionalne države.
On je takođe istakao da začudo nije protivnik zajedničkih moneta, ali da je sporno da li u evropskoj monetarnoj uniji treba da bude i zemlja poput Grčke.
– Možda ću nekog iznenaditi, ali Češka spada u nešto što bih nazvao njemački ekonomski prostor. Diše na sličan način kao ostale zemlje u tom njemačkom ekonomskom prostoru. I mislim da bi za Češku bili povoljno da sa tim prostorom dijeli zajedničku monetu. Drugo je da li tu spada recimo i Portugal – rekao je Klaus koji je prošle nedjelje oštro kritikovao EU i projekt evropske monetarne unije i optužio evro da je krivac za krizu u Grčkoj, a ne ekonomska politika Atine, ali je kasnije dopustio da i sami Grci mogu da budu krivi jer su se navikli na određeni standard. Biznis