PODGORICA, Unija slobodnih sindikata /USS/ Crne Gore pozvala je danas Skupštinu, Vladu i nadležne institucije da naprave korake ka poboljšanju alarmantnog ekonomskog položaja radnika i građana, koji se posljednjih nekoliko godina bore za puko preživljavanje.
Povodom 1. maja – Međunarodnog praznika rada, iz USS-a su zatražili hitnu izmjenu Zakona o štrajku, posebno u dijelu koji se odnosi na mogućnost poslodavca da jednostrano utvrdi minimum procesa rada, ali i Zakona o radu u smjeru obaveze uvođenja radnog odnosa na neodređeno vrijeme.
“Treba brisati iz Zakona o radu i nelogični, neustavni i diskriminatorski institut aneks ugovora o radu, koji se često zloupotrebljavao”, navedeno je u Prvomajskom proglasu USS-a, koji je pročitan ispred zgrade crnogorske Vlade tokom protestne šetnje.
Predstavnici USS-a zatražili su i formiranje posebnih sudova rada, koji bi hitno rješavali radničke sporove, zaključivanje izmjena i dopuna Opšteg kolektivnog ugovora i iznos garantovane zarade, koji ne bi smio da bude manji od granice apsolutnog siromaštva.
Oni zahtjevaju i preispitivanje rada Inspekcije rada, utvrđivanje socijalnog kartona za sve građane i zaustavljanje daljeg urušavanja crnogorske privrede.
Iz USS-a su podsjetili da se crnogorsko društvo, nakon 20 godina tranzicije i promašene privatizacije, raslojilo na mali broj povlašćenih kapitalista i značajno više osiromašenih i obespravljenih radnika, između kojih je svakim danom sve veći jaz.
“Teret ekonomske krize snose isključivo radnici i građani, privredni i drugi kriminal su u zamahu, dok institucije ne umiju ili ne smiju da završe nijedan od procesuiranih predmeta”, smatraju u USS-u.
Oni su dodali i da je svakim danom sve niži stepen radničkih i sindikalnih prava i sloboda.
“Sve veći broj multinacionalnih kompanija dolazi u Crnu Goru i iz nje iznosi ogroman kapital, ostvarujući ekstra profit na teret obespravljene i nezaštićene radničke klase, što im omogućava neoliberalni Zakon o radu i neprofesionalna i pristrasna Inspekcija rada”, navedeno je u proglasu.
Iz USS-a su upozorili i na činjenicu da mladi ljudi teško nalaze zaposlenje, kao i da se zapošljavaju na određeno vrijeme, čime dobijaju status vazala.
“Zbog moći kapitala, nemoći institucija sistema i rigidnog Zakona o štrajku, sve manje radnika se usuđuje na borbu za svoja prava”, zaključili su predstavnici USS-a.