BEOGRAD, Na sledećoj sjednici Skupštine Srbije trebalo bi da se nađe set finansijskih zakona, a koje bi pomogle Vladi i centralnoj banci da, u slučaju novih finansijskih kriza, brže i efikasnije reaguju – potvrđeno je u srijedu “Novostima” u Nemanjinoj 11. O ovome je, kako nam je rečeno, prethodnog vikenda bilo razgovora i u Vašingtonu, tokom zasjedanja Generalne skupštine MMF i Svjetske banke. Navedeni set finansijskih zakona, odnosno izmjene postojeće regulative koja se odnosi na rad poslovnih banaka, poslovanje centralne banke, osiguranje depozita, trebalo bi nadležnima u Vladi i NBS da posluži da u slučaju da se Srbija nađe u finansijskoj krizi, sve institucije imaju mogućnosti da odmah reaguju. Postojala je ideja da se svi ovi mehanizmi nađu u jednom, tzv. kriznom zakonu, ali je, ipak, odlučeno da se zapravo izmjeni čitav set finansijskih propisa. – Slične izmene su, u prethodnom periodu, pripremile gotovo sve razvijene zemlje – tvrdi izvor “Novosti” u Vladi. – Ideja je da određeni mehanizmi koje je, na primer, neophodno hitno primjeniti kako bi se obezbijedila solventnost banaka mogu da se pokrene odmah, a ne, kako to predviđaju trenutno važeća zakonska rješenja, za mnoge poteze mora da se traži saglasnost Skupštine.
Bez nameta za banke
Na pitanje “Novosti” da li je Srbija, možda, spremna i da uvede dodatne namete bankama, poput onoga što trenutno rade SAD, u Vladi Srbije kažu da troškovi rada poslovnih banaka, za sada, ostaju na istom nivou.
– Ono do čega će, svakako, poslije izmjena Zakona o NBS doći su još ozbiljnije supervizije banaka – ističu u Vladi. Novosti