BEOGRAD, Interesovanje povjerilaca za pokretanje stečaja kod firmi, udruženja ili zadruga čiji su računi duže od tri godine u blokadi i koji su “kandidati” da 1. juna nestanu iz privrednog života Srbije, simbolično je – potvrđeno je “Novostima” u većini privrednih sudova. Prve procjene govore da će tu sudbinu imati bar 9.500 pravnih subjekata u kojima je, zvanično, na platnom spisku najmanje 45.000 ljudi.
Zasad je u 16 privrednih sudova, prema sjedištu pravnih lica, pokrenut predstečajni postupak za ukupno 10.977 firmi, udruženja, zadruga i sportskih društava.
U slučaju da se do 1. juna ne jave povjerioci i ne uplate predujam za pokretanje stečaja, ne podnesu plan reorganizacije ili bar na jedan dan odblokiraju račun, za sva ova pravna lica slijedi automatski stečaj. To znači da se istog dana nad tim pravnim licem otvara stečajni postupak i okončava brisanjem iz registra, ističu u beogradskom Privrednom sudu, koji trenutno vodi predmete za ukupno 3.185 dužnika. U grupi “kandidata” za automatski stečaj najviše je društava sa ograničenom odgovornošću (6.100), ortačkih
društava (614), akcionarskih društava 304… U pripremi za likvidaciju je i 181 zemljoradnička zadruga, ali i 495 udruženja građana, 181 društvena organizacija i 30 političkih organizacija. Nadležni sudovi preuzeli su sve predmete sa spiska Narodne banke Srbije i obavjestili povjerioce da imaju rok od dva mjeseca da polože predujam i, eventualno, spasu pravno lice od brisanja iz privrednog registra. Mada je na spisku onih koje očekuje nestanak iz privrednog života ponajviše tzv. ljuštura firmi, odnosno kompanija koje su već dugo neaktivne ili su otvorene samo kako bi se završio neki konkretan posao, pred brisanjem su i nekad čuvene srpske firme – “Magnohrom”, “Elektroporcelan” Novi Sad, “Merkur” Bačka Palanka, “Kulski štofovi”, “Grafosrem” Šid, Luka Kovin, “Niteks”. Zakon o stečaju predviđa da se imovina koju, eventualno, posjeduje firma koja se briše iz privrednog registra “preknjiži” i postane vlasništvo Republike Srbije.
Užice: Strah od otkaza
U Privrednom sudu u Užicu, nadležnom za devet opština Zlatiborskog okruga, bez Sjenice, pokrenuto je 296 stečajnih postupaka, od čega je u 48 slučajeva otvoren stečajni postupak, dok se 248 preduzeća našlo u “prethodnom stečajnom postupku” ili u “automatskom stečaju”.
Ove podatke saopštila je v. d. predsjednice tog suda Jasminka Obućina, dodajući da je svih 248 prethodnih stečajnih postupaka u užičkom regionu otvoreno prošle sedmice.
Uvođenje automatskog stečaja, prema riječima predsjednika Veća samostalnog sindikata za više opština Zlatiborskog okruga Petra Drulovića, donijeće velike probleme firmama u užičkom regionu, gdje će mnogi radnici ostati bez posla. Među njima su i zaposleni u nekad poznatim preduzećima, poput “Rakete” i “Zlatibora”.
Novi spisak
Već posljednjeg dana aprila, iz Narodne banke Srbije će privrednim sudovima stići novi spisak pravnih lica koja su u proteklih mjesec dana ispunila uslov za otvaranje automatskog stečaja, odnosno čiji su računi u blokadi duže od tri godine. Novosti