VAŠINGTON, Zemlje članice Svjetske banke odlučile su da uvećaju kapital banke za više od 86 milijardi dolara i da povećaju glasačka prava zemalja u razvoju i tranziciji na 47 odsto ukupnih glasova.
Pored tog, prvog povećanja osnovnog kapitala Svjetske banke za više od 20 godina i pomaka glasačke moći prema zemljama u razvoju, 186 zemalja članica je podržalo i novu strategiju te svjetske finansijske institucije za razdoblje poslije krize i paket reformi koje će omogućiti da ona bude brža, fleksibilnija i odgovornija.
Predsjednik Svjetske banke Robert Zelik istakao je da će dodatni kapital biti upotrijebljen za otvaranje novih radnih mjesta i zaštitu najosjetljivijih slojeva stanovništva kroz ulaganja u infrastrukturu, mala i srednja preduzeća i sisteme za obezbjeđivanje finansijske sigurnosti, naglasivši da je institucija na čijem je čelu od početka finansijske krize u julu 2008. obezbijedila pomoć u iznosu od 105 milijardi dolara.
U sklopu reforme glasačkih prava, zemlje u razvoju i tranziciji dobile su povećanje od 3,13 odsto, tako da sada imaju udio od 47,19, prema 52,81 odsto udjela razvijenih zemalja. Glasačka prava zemalja u razvoju i tranziciji su u dvije faze reforme od 2008. povećana ukupno za 4,59 odsto.
“Promjene u glasačkim pravima predstavljaju vjerniji odraz realnosti nove multipolarne globalne ekonomije u kojoj su zemlje u razvoju sada ključni globalni akteri”, rekao je Zelik, izrazivši nadu da će se zemlje u razvoju vremenom po glasačkim pravima izjednačiti s razvijenim zemljama u Svjetskoj banci.
Zelik je istakao da će za iduću preraspodjelu glasačkih prava 2015. godine biti napravljena nova metodologija, kako bi bio stvoren uravnoteženiji sistem glasanja.
Prihvaćena strategija Svjetske banke za period nakon krize predviđa usmjeravanje na područja u kojima se može dodati najviše vrijednosti, s naglaskom na siromašne i ranjive zemlje, naročito u subsaharskoj Africi, stvaranje uslova za rast s posebnim naglaskom na poljoprivredu i infrastrukturu, prenose agencije.
Dio strategije je i promocija globalnog kolektivnog djelovanja na pitanjima od klimatskih promjena i trgovina do poljoprivrede, sigurnosti hrane, energije, vode i zdravlje, zatim jačanje upravljanja i borbe protiv korupcije, te priprema za krizne situacije.
Svjetska banka prihvatila je i program operativnih reformi, uključujući novi pristup informativnoj politici, inicijativu za besplatni pristup bazama podataka Banke, reformu ulaganja s orijentiranošću na rezultate, te jačanje upravljanja i antikorupcijskih napora.