BANJALUKA , Protekla sezona grijanja u Banjaluci, koja je zbog duže i hladnije zime zarvšena 20. aprila, može se ocijeniti kao uspješna, jer nije bilo ni jednog dana zastoja, izjavila je danas generalni direktor “Toplane” Branka Ružević.
“U tehničkom smislu imali smo uspješnu grijnu sezonu, ali zbog niske cijene grijanja ekonomsko poslovanje je otežano”, rekla je Ruževićeva novinarima.
Kada je riječ o eventualnom poskupljenju cijena grijanja, ona je istakla da o tome još nije donesena odluka, jer treba sačekati da sve toplane na nivou Udruženja toplana Republike Srpske (RS) predstave svoje rezultate.
Ona je rekla da je formirana radna grupa koja zajedno sa Ministarstvom trgovine i turizma RS u skaldu sa zakonskim propisima i ekonomskim poslovanjem zadužena je za formiranje cijena grijanja .
Ruževićeva je potvrdila da je Vlada RS na sjednici 23. aprila usvojila prijedlog odluke za uplatu iznosa od 500.000 KM na ime troškova grijanja budžetskih korisnika na područiju Banjaluke.
“Činjenica je da Banjaluka ima dosta budžetski korisnika za koje Vlada RS treba da plaća račune i ovom uplatom zatvaramo dugovanja budžetskih korisnika i koristimo ova sredstva za nabavku nove količine mazuta za narednu grijnu sezonu”, rekla je Ruževićeva.
Ružević je dodala da je u prošloj godini Toplana izvršila rekonstrukciju vrelovoda “Borik” zamjenom četvrtine distributivne mreže i u ovoj grijnoj sezoni su na osnovu toga uštedili 530 tona mazuta.
Ona je izrazila nadu da će u ovoj godini ukoliko dobiju pomoć Vlade RS i grada Banjaluke početi rekonstrukciju vrelovoda “Vrbas”.
Izvršni direktor za ekonomske poslove “Toplane” Spomenka Travar rekla je da je naplata redovnih potraživanja za prošlu godinu oko 85 odsto, a kada su u pitanju stara potraživanja procenat je malo veći.
Grijna sezona je počela 13. umjesto 15. oktobra prošle godine i trebalo je da se završi 15, aprila, ali zbog izuzetno niskih temperatura trajala je do 20. aprila.
Banjalučka “Toplana” snabdijeva toplotnom energijom 22 000 domaćinstava i 1 300 pravnih lica.
Cijena grijanja za korisnike koji imaju ugrađene kalorimetre je 109,69 KM po megavatčasu sa PDV-om, a za korisnike koji nemaju ugrađene mjerne uređaje 1,35 KM po metru kvadratnom sa PDV-om.