BEOGRAD, Italija je u prva dva ovogodišnja mjeseca ponovo postala, prema ostvarenim rezultatima izvoza, najvažniji partner naše privrede.
Srbija je, naime, u periodu januar – februar 2010. uspjela da uveća izvoz na italijansko tržište za 36,5 odsto, u odnosu na isti period prethodne godine i ostvari pokrivenost importa eksportom od 88 procenata, što je daleko iznad prosjeka koji ima u razmjeni sa Evropskom unijom (EU).
Podaci PKS pokazuju da je tokom posmatranog perioda Srbija imala deficit u spoljnotrgovinskoj razmjeni sa Italijom od 21,1 milion dolara, pri čemu je naš izvoz vrijedio 155,5 miliona dolara, a uvoz iz Italije 176,6 miliona dolara. Lani je prvi put poslije deset godina došlo je do pada spoljnotrgovinske razmjene sa Italijom i to za 29 odsto.
Italija je, uprkos prošlogodišnjem padu naše spoljnotrgovinske razmjene, zadržala značajno mjesto među inostranim partnerima Srbije, sa oko 10 odsto učešća u ukupnoj trgovini.
U protekle dvije decenije Italija je bila uvijek na jednom od prva dva mjesta kada je u pitanju plasman srpske robe u inostranstvo. Izvoz na italijansko tržište je dostigao 23,6 odsto ukupnog eksporta Srbije na tržište EU, odnosno 10,7 odsto ukupnog plasmana na strana tržišta. U posljednje tri godine robna razmjena je udvostručena, a za posljednjih pet godina povećana je tri puta.
Saradnju je u ranijem periodu karakterisala uravnoteženost robne razmjene, značajni ugovori iz oblasti zajedničkih ulaganja i proizvodnih kooperacija, kao i zavidan nivo saradnje u oblasti bankarsko-finansijskih, saobraćajnih i turističkih usluga, ističu u PKS. Posebno je bitno najnovije partnerstvo sa Fijatom, što će biti snažan zamajac i za buduće kooperantske odnose između srpskih i italijanskih firmi, ukazuju u PKS.
Ako se uporede robne strukture u izvozu i uvozu, može se zaključiti da najveći dio plasmana robe iz Srbije na italijansko tržište obuhvataju sirovine i polufabrikati, a sa uvozne strane je značajno učešće proizvoda široke potrošnje, što je i karakteristika ukupnih robnih tokova Srbije sa svijetom. Tanjug