BEOGRAD, Životno osiguranje moglo bi da bude značajan segment za rješavanje penzione problematike u Srbiji, ali i investicije u državnu infrastrukturu.
Predsjednik Upravnog odbora Grave osiguranja Kristof Cetl kaže da se osiguravajuće kompanije zalažu za „francuski sistem“, koji predviđa da se klijentima svake godine vraća 25 odsto premije životnog osiguranja uplaćene u prethodnoj godini, što bi stimulisalo razvoj životnog osiguranja, dok bi se osiguravajuće kuće obavezale da sredstva ulože u dugoročne državne obveznice.
„Zbog toga smo predložili da država izdaje dugoročne obveznice u deviznom iznosu, pre svega u evrima, sa prinosom. Ovakve hartije smo predložili jer su obaveze osiguravajućih kompanija u devizama, tako da one i moraju da ulažu u devizama, i da za to ulaganje svojim korisnicima isplaćuju odgovarajući prinos“, naglasio je Cetl.
On je naveo da je ukupna premija osiguravajućih kompanija u Srbiji u prošloj godini iznosila 53,5 milijardi dinara odnosno oko 558 miliona evra, od čega su oko 15 odsto ili osam milijardi dinara životna osiguranja.
Procjene govore da kada bi samo pet odsto zaposlenih u Srbiji u narednih pet godina zaključilo ugovor o životnom osiguranju, to bi moglo da donese preko milijardu evra kapitala, koji bi država mogla da iskoristi za ulaganja u infrastrukturu, što je posebno značajno u uslovima finansijske krize, navedeno je u saopštenju. Tanjug