SARAJEVO, Akcionari “BH Telecoma” glasaće na sjednici Skupštine, zakazanoj za 18. maj, o povjerenju članovima Nadzornog odbora ove kompanije, što će gotovo sigurno značiti njihovu smjenu.
Ova tačka dnevnog reda uvrštena je u dnevni red sjednice Skupštine akcionara na ponovljeni zahtjev Ministarstva saobraćaja i komunikacija FBiH, nakon što prethodno Nadzorni odbor, kojim predsjedava Samir Čaušević, nije ispoštovao zahtjev većinskog vlasnika “BH Telecoma”, Vlade FBiH, o dopuni dnevnog reda Skupštine akcionara. Glasanje o povjerenju Nadzornom odboru gotovo sigurno će značiti smjenu cjelokupnog aktuelnog saziva ovog tijela, jer Vlada provodi identičnu proceduru po kojoj je krajem marta Skupština akcionara”Elektroprivrede BiH” sa mjesta predsjednika Nadzornog odbora tog preduzeća smijenila Edhema Bičakčića.
U dopuni dnevnog reda sjednice Skupštine akcionara”BH Telecoma” Ministarstvo saobraćaja i komunikacija FBiH poziva se na odredbe člana 259 Zakona o privrednim društvima u kojem se navodi da Skupština može razriješiti predsjednika i članove Nadzornog odbora i prije isteka njihovog mandata kada to tijelo ili pojedini njegov član izgube povjerenje akcionara. Poznavaoci prilika kažu kako je smjena Nadzornog odbora, u kojem su osim Čauševića i Sead Gušmirović, Nihad Imamović, Mirsad Huseinbašić, Džemo Salihović, Josip Tomić i Vjekoslav Ivanković, motivirana namjerama SDA i Stranke za BiH da u javnim preduzećima uklone kadrove koje je postavio bivši premijer FBiH Nedžad Branković zajedno sa pokroviteljima iz SDA i vaninstitucionalnih centara moći.
Rizah Softić, predsjednik Udruženja dioničara, akcionara i udjeličara BiH, smjenu Nadzornog odbora smatra logičnom i pobjedom pravde s obzirom na to da “BH Telecom” faktički nema zakonito nadzorno tijelo još od 20. juna 2008. godine, kada je Skupština akcionara produžila mandat za dva mjeseca tadašnjem Nadzornom odboru na čijem je čelu takođe bio Čaušević. Potom je Komisija za vrijednosne papire FBiH, na žalbu Udruženja akcionara, osporila saziv Nadzornog odbora koji i danas obavlja tu dužnost. Između ostalog, spornim je okarakterisan izbor Imamovića, koji je kao predstavnik malih akcionara izabran glasovima predstavnika državnog kapitala, te imenovanje Tomića zbog nezakonitosti u preduzeću “Terminali FBiH”.
Osim glasanja o povjerenju Nadzornom odboru, na dnevnom redu sjednice Skupštine akcionara 18. maja biće i izmjene i dopune Statuta “BH Telecoma”, kojima je predviđeno da Upravu preduzeća ubuduće čine generalni direktor i četiri izvršna direktora umjesto dosadašnjih šest. Osim toga, očekuje se da će ova prilika biti iskorištena i za promjenu postojećeg kadra u “BH Telecomu”. Promjene upravljačke strukture obrazložene su slabošću dosadašnje organizacije, te neophodnošću promjena u skladu s preporukama konsultantske kuće “Deloitt”.
Akcionarima 101 milion KM
Od dobiti “BH Telecoma” u prošloj godini, koja je iznosila 160,2 miliona KM, u vidu dividende akcionarima će biti isplaćeno 101,5 miliona, navedeno je u prijedlogu odluke o raspodjeli dobiti o kojem će takođe biti raspravljano na sjednici Skupštine akcionara 18. maja. Od ostatka dobiti u fond rezervi biće prebačeno 28,7 miliona, na porez na dobit otpada 16,5 miliona, dok ostatak čini akumulirana, neraspoređena dobit u iznosu od 13,4 miliona KM. Predloženo je da za donacije u 2010. godini bude izdvojeno 1,4 miliona KM. Nezavisne novine