BANJALUKA, Primjenom Zakona o poštanskim uslugama “Pošte Srpske” će konačno zauzeti svoje mjesto u privrednom sistemu Republike Srpske /RS/, a djelatnost preduzeća biće zaštićena u odnosu na privatne operatere, većinom špediterske firme, izjavila je direktor “Pošta Srpske” Jasminka Krivokuća.
“Primjenom Zakona, uz postojanje Agencije za poštanski saobraćaj BiH, ipak će se urediti ovo tržište, pa će svako ko se bude želio baviti ovim poslom morati poštovati Zakon”, rekla je Krivokuća Srni.
Ona je pojasnila da su “Pošte Srpske”, kao jedini javni poštanski operater, obavezne da pokriju cijelu RS i da osiguraju održivost jedinica poštanske i u slučajevima kada njihovo postojanje nije rentabilno.
“Zaštitom rezervisane poštanske usluge, koja je prema novom Zakonu u isključivoj nadležnosti ovog preduzeća, `Poštama Srpske` se osigurava opstanak i održivost u takvim uslovima”, pojasnila je Krivokuća.
Ona je dodala da bi “Pošte Srpske” ubuduće trebalo da vrše prenos pismonosnih pošiljaka koje šalju svi organi upravljanja u RS, sva komunalna, elektro i telekomunikaciona preduzeća, finansijske i bankarske institucije i sudovi, te svi drugi manji korisnici koji šalju pošiljke koje spadaju u grupu rezervisanih poštanskih usluga u RS.
Prema važećem cjenovniku o vršenju poštanskih usluga “Pošta Srpske”, dostava običnih pismonosnih pošiljaka na kućnu adresu košta od 0,90 KM do 4,00 KM za obično odnosno od 2,30 KM do 5,40 KM za vrednosno slanje, u zavisnosti od gramaže.
Rezervisane poštanske usluge u ekskluzivnoj nadležnosti “Pošta Srpske” su pismonosne pošiljke do 1 000 grama, tiskovina, novine i časopisi, paketne pošiljke do 10 kilograma, poštanske, telegrafske uputnice u klasičnoj i elektronskoj formi i isplate novčanih doznaka na kućnu adresu, direktna pošta, kurirske usluge, te preporučene i vrijednosne pošiljke, sudska i pisma po upravnom i prekršajnom postupku, bez obzira na težinu.
Zakon o poštanskim uslugama, koji će zamijeniti dosadašnji Zakon o pošti u RS iz 1997. godine, odnosno njegove izmjene i dopune iz 2001. godine, Narodna skupština RS donijela je 16. marta, a juče je stupio na snagu.
17 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Nadam se da je ovaj potez u funkciji nalaženje strateškog partnera za osnivanje Poštanske banke.
Pošta ima veoma lošu ekipu za podršku informacionim tehnologijama. Osnivanje Post banke bi bio veliki problem, jer sadašnje rukovodstvo nije sposobno da asfaltira parking na ulazu u glavnu zgradu pošte, a da ne govorimo o nekim ozbiljnim poslovima.
Zato i jeste jedino rjesenje nalazenje strateskog partnera koji bi znao da obavlja bankarske poslove.
Ovaj potez je u funkciji namicanja prihoda i pokrivanja gubitaka koje Pošta ostvaruje iz godine u godinu.
Priča sa Post bankom je posebna. Tu bi poštari voljeli da nađu strateškog partnera koji će uložiti novac, a da poštari upravljaju bankom i da u njoj država drži depozite. Osim velike mreže filijala, Pošta nema nijedan preduslov, ni kadrovski ni tehnički ni organizacioni ni finansijski, da krene u osnivanje banke. Ona bi opet bila posebno pravno lice koje bi koristilo poštansku mrežu za obavljanje djelatnosti i pitanje je koju i koliku korist bi Pošta imala od banke. Godinama se priča o toj Post banci kao spasu za Pošte, ali niko još nije pružio nikakav valjan argument da bi tako i bilo, pa čak ni u samom elaboratu o osnivanju banke.
I u drugim zemljama u regiji potoje takve banke i to funkcionise relativno ok.
Velika mreza filijala u svakom mjestu moze da bude veoma primamljiva za banke pod uvjetom da vlast stvarno zeli da nadje neko rjesenje za Postu. Koliko znam Poste u regiji i bez banke posluju sa profitom pa ne vidim razlog zasto to ne bi mogla Posta RS.
SNSD je izgubio kompas. Ovakav kretenski monopol utvrđen Zakonom o poštanskim uslugama donijeće SNSD-u glasove još 1000 porodica novozaposlenih u pošti, a odnijeće najmanje 10.000 postojećih glasova čiji će se interesi naći na udaru. Opozicija likuje jer pred izbore uvijek je za opoziciju bilo ono “što gore to bolje”.
Interesantno kako se usvajanje novog Zakona poklopilo sa podizanjem cijena pismonosnih pošiljaka sa 0,70 na 0,90 KM, ili obrnuto. Klasično ponašanje monopoliste.
Poste kao javni postanski operater moraju da imaju postu u svakom selu i u najzabacenijim dijelovima RS. Sta mislite koliko njih je profitabilno?
Takodje, postari moraju da pokucaju na svaka vrata u RS, ne bitno da li neko zivi u centru banjaluke ili u imljanima…
Dok strane kompanije poput dhl, fedex i td. rade samo ono sto im ostvaruje profit.
Takodje, RS nema niti jednu nacionalnu banku, sve su strane, a poste srpske su zbog provizije koju moraju da uzimaju jer rade za racun drugih banaka izgubile vecinu prihoda iz platnog prometa.
Stvarno ne vidim o kakvom monopolu se govori? mislite da posta ne zeli da se rijesi neprofitabilnih posta?
Opet sa druge strane je li vi stvarno zelite da se sa postanskim sistemom desi isto sto se desilo sa bankarskim?
Pitajte ljude u ruralnim dijelovima da li im je bitna posta i da li misle da posta drzi monopol ili je jednostavno jedina koja radi na tim dijelovima, nema niti banke, a kamoli fedexa, ups-a ili nekog petog desetog.
Uostalom liberalizacija postanskog saobracaja je pred vratima pa cemo vidjeti sta ce se desavati?
Zoki, to što u Njemačkoj proizvode dobre automobile, ne mora da bude razlog da i mi možemo to isto da radimo. Teško je preslikavati poslovanje drugih pošta, sa ili bez banke, na našu situaciju…
Saglasnost na cjenovnik za poštanske usluge daje Vlada RS. Najlakše je preko grbače sirotinje peglati svoje neuspjehe.
Prema izjavi Krivokuće, ispade da su Pošte do sada poslovale na nekom drugom kontinentu, a evo sad su se sa zagarantovanim monopolom vratile u RS.
I do sada su pošte imale monopolski položaj, tj. postojale su tzv. rezervisane poštanske usluge, međutim direktrori pojedinih elektro ili komunalnih preduzeća su veći moćnici od bilo koga u pošti i jednostavno se ponašaju prema svojoj logici. Mislim da ovaj Zakon sem ove početne prašine neće donijeti bog zna šta….
To što pošta ima “filijale” u svakom mjestu, ako one nisu informatički povezane, ne znači puno za osnivanje Post banke. Važno je da u Pošti već 3 godine postoji Savjetnik za Post panku i Služba za odnose sa Post bankom i da ljudi uredno primaju plate.
Akcionar, slazem se da Poste imaju ogroman broj zaposlenih viska, previsoke plate u odnosu na produktivnost, ali Posta kao institucija od javnog znacaja bi trebala da postoji u nekoj formi.
Naravno, samo povecanje cijena bez privatizacije i restrukturiranja nema nikakvog smisla.
Očiti monopol. Hoće li sada javna preduzeća (vodovod, grijanje, elektro idr.) otpuštati svoje radnike koji su radili na dostavi računa fizičkim i pravnim licima.
Zna se da sada Pošte kasne sa dostavom računa za struju i preko 10 dana (gdje to rade),a sada možemo i zamisliti.
U pošti je trenutno “gužva” oko problema uzimanja mita kod zapošljavanja…
I kad bi tog savjetnika i tu službu pitali dokle se stiglo sa otvaranjem Post banke, rekli bi da ne znaju i da čekaju Vladu RS da nešto odluči…
Slično kao sa direktorom Aerodroma Trebinje koji postoji samo na papiru, a on drma platu od nekoliko hiljada mjesečno…
Tačno je da Pošta mora da ima JPM (jedinice poštanske mreže) i u mjestima gdje se to njoj niti bilo kome drugom isplati i to je čist gubitak. Kad bude i DHL obavezan imati “lokaciju” u svakom selu, onda treba ukinuti monopol na rezervisane usluge…
Ovaj zakon preciznije određuje ko, šta i kako može da radi.. Ali mislim da će i dalje biti problema sa naplatom, ako već ne bude problema sa “divljim” dostavljačima.
U poslednje 4 godine je zaposleno između 600 i 700 ljudi, a iz pošte je otišlo tj. otjerano oko 300 ljudi.
Mislim da niko ne spori potrebu da postoje poštanske jedinice i u ruralnim, nerentabilnim mjestima i da se one moraju finansirati iz poslovanja profitabilnijih i djelovanje pošte u tom smislu je zaista pohvalno.
Ja ne mogu tvrditi ni da je 0,70 KM bila realna cijena, možda je bila niska. Samo je interesantno kako povećanje cijena dolazi istog momenta kad i cementiranje monopolskog položaja. Oni koji se nisu složili sa mnom su u pravu. Klasični privatni monopol bi bio suptilniji i ne bi to uradio odmah, ali budući da je riječ o republičkom/SNSD-ovom monopolu oni mogu biti direktni i otvoreni.