BANJALUKA, Razbojnici pljačkajući banke, pošte, benzinske pumpe, sportske kladionice i druge objekte u BiH, iz godine u godinu odnose ogromne svote novca, toliko velike da bi tim iznosima nadležni u manjim opštinama mogli da riješe brojne socijalne probleme.
Basnosnovne cifre uglavnom nestaju u nepoznatom pravcu, dok iz policije kažu da čine sve kako bi do njih došli i uhapsili počinioce.
Ipak, iz policije ne mogu poreći da je primjera razbojništava sve više, te da ogromne cifre završavaju u rukama kriminalaca.
Tako je sredinom avgusta prošle godine opljačkana poslovnica Vakufske banke u sarajevskom naselju Hrasno, a odneseno je oko 15.000 KM.
Razbojništva i po danu: Takođe, naoružani muškarac, sredinom jula prošle godine, uz prijetnju pištoljem usred dana, opljačkao je Poslovnicu Intesa Sanpaolo banke u centru Sarajeva, i odnio oko 10.000 KM.
Lopovi su i u septembru prošle godine ukrali bankomat iz poslovnice NLB Razvojne banke u Kneževu/Skender Vakufu, i pričinili štetu u iznosu od oko 10.000 KM, a isto su učinili i prošlog mjeseca u Omarskoj kod Prijedora.
Ipak, razbojnici su najbolje “prošli” kada su u novembru prošle godine u mostarskom selu Kruševo iz blindiranog vozila zaštitarske agencije “Puma Security”, koje je prevozilo novac namijenjen za isplatu penzija, ukrali 750.000 maraka.
I ove godine razbojnici su iz pošta, banaka, sportskih kladionica i benzinskih pumpi odnijeli značajne količine novca.
U “Poštama Srpske” nam je potvrđeno da su ove godine imali dva napada na radnike i objekte tog preduzeća.
Dodali su da je u 2009. godini zabilježeno 11 oružanih napada koje su razbojnici izvršili na objekte pošta, dok je u jednoj pljački napadnuta radnica izdvojenog šaltera koji se nalazi na Pravnom fakultetu u Banjaluci.
“Kada je riječ o obezbjeđenju, većina objekata ‘Pošta Srpske’ posjeduje metalne konstrukcije na ulazu, alarmne sisteme, a veći objekti i video-nadzor. Takođe, prilikom prevoza novčanih pošiljki, ‘Pošte Srpske’ angažuju dodatno obezbjeđenje”, rekli su u “Poštama Srpske”.
Kako saznajemo u Federalnoj upravi policije (FUP), tokom prošle godine na području FBiH registrovano je 827 razbojništava i razbojničkih krađa, što je za čak 58 odsto više nego u 2008. godini.
Organizovane grupe: “Pored razbojništva u bankama i poštama, tokom 2009. godine registrovano je i 147 razbojništava izvršenih u objektima sportskih kladionica, 18 na objektima benzinskih pumpi, 14 u poslovnicama Lutrije BiH, sedam u salonima zabavnih igara, tri apoteke, i tako dalje”, rekao je Ćamil Kreso, šef Kabineta direktora FUP-a.
Prema podacima koji su nam ustupljeni iz FUP-a, samo u bankama i poštama na području FBiH prošle godine ukradeno je oko milion i 15 hiljada KM, od čega je u bankama opljačkano oko 264.400 KM, a u poštama oko 750.570 KM.
“Navedena krivična djela uglavnom čine naoružana lica koja, uz prijetnju i upotrebu vatrenog oružja, otuđuju novac, motorna vozila, raznu robu i druge dragocjenosti. Posebno zabrinjava činjenica da se kao počinioci tih krivičnih djela pojavljuju organizovane grupe kriminalaca, te da su, kao i u uporednom periodu, sve češće, objekti napada sportske kladionice, banke, pošte, benzinske pumpe, veći trgovački centri itd.”, kažu u FUP-u.
Pljačkaju i apoteke: Da su razbojništva u našoj zemlji sve učestaliji problem, potvrdio je i naš izvor iz FUP-a, koji je rekao da je u februaru ove godine registrovano 117 razbojništava i razbojničkih krađa, što je, kako je dodao, za čak 72 odsto više nego u februaru 2009. godine.
“U januaru ove godine registrovano je 126 razbojništava i razbojničkih krađa, što je za 68 djela, ili za 117 odsto više nego u januaru 2009. godine”, potvrdio je izvor iz FUP-a, i dodao da su u posljednje vrijeme učestala razbojništva u sportske kladionice, kao i benzinske pumpe, te da su na meti razbojnika čak i apoteke.
Tijana Savić, novinar u Kabinetu Policije RS, rekla je da je prošle godine na štetu banaka izvršeno 11 razbojništava, pri čemu je otuđeno oko 230 hiljada KM.
“U 2009. godini, na štetu pošta izvršeno je pet razbojništava, pri čemu je otuđeno oko 75.000 KM”, rekla je Savićeva.
U Policiji Brčko distrikta BiH rekli su da u javnost “ne izlaze” s podacima o novcu odnesenom u razbojništvima.
Međutim, prema podacima do kojih smo došli, samo u jednoj pljački, koja se dogodila 7. marta prošle godine u Folks banci u Brčkom, ukradeno je oko 180.000 KM, što je, primjera radi, više od pola ovogodišnjeg budžeta opštine Kupres.
Nematerijalna šteta: A koliku štetu u razbojništima nanose kriminalci, najbolje ilustruje podatak kada njihov “plijen” uporedimo s opštinskim budžetima u našoj zemlji.
Tako se, prema podacima koji su nam ustupljeni iz Ministarstva finansija RS, budžeti manjih opština kreću od 345.000 KM, koliki je ovogodišnji budžet opštine Kupres.
Budžet opštine Istočni Mostar za 2010. godinu iznosi 366.469 KM, a budžet opštine Jezero 515.500 KM.
Računicom dolazimo do zaključka da su razbojnici samo u bankama i poštama u BiH prošle godine odnijeli novca u vrijednosti većoj nego što iznose budžeti te tri opštine zajedno.
Međutim, osim materijalne, razbojnici prouzrokuju i druge probleme, tako da stručnjaci tvrde da osobe koje se u trenutku razbojništva nađu u objektu ponekad imaju trajne psihičke posljedice.
Psiholozi kažu da, kada neko uđe u prostoriju s oružjem i prijeti da će pucati, to može izazvati određene traume, posebno kod osoba koje su mlađe ili emotivno nestabilnije.
Kao primjer navode da ima slučajeva da su djeca nakon razbojništva imala niz problema: bojala se, nisu htjela da ostaju sama i nisu mogla da spavaju, ili su imala noćne more i ružne snove.
Plan, pa “akcija”
Lica koja pripremaju razbojništvo prvo nadgledaju objekat napada, raspored prostorija, dnevni priliv novca i drugo, a nakon detaljno razrađenog plana, stupaju u “akciju”.
“Razbojnici obično upadaju u objekat kada je u njemu najmanje klijenata. Banke su na njihovoj meti najčešće u prvi sat radnog vremena, dok, na primjer, benzinske pumpe pljačkaju u kasnim noćnim satima”, rekao je izvor iz MUP-a RS.
Prema istom izvoru, razbojništva se uglavnom vrše u grupama od dva do tri lica, a rijetko to čine pojedinačno. Najčešće su naoružani vatrenim oružjem i pri tom maskirani, bilo da stavljaju kape “fantomke” ili, pak, čarape na glavu.
Upadaju iznenada i koriste zbunjenost službenika i klijenata koji se zateknu u prostorijama objekta koji pljačkaju.
“Ako budete predmet takvih napada, pokušajte ostati mirni i potrudite se da zapazite što više detalja, poput načina govora napadača, posebnih karakteristika na njima i slično, i ne zaboravite da o tome obavijestite policiju”, savjetovali su u MUP-u RS. Nezavisne novine
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Teški amaterizam u odnosu na Jandru.
Pljačkanje banaka,pošta,kladionica i dr., razvija se brže od mnogih djelatnosti za koje imamo razrađenu i usvojenu strategiju razvoja. Problem je što je malo inovacija (izuzetak je ona nastavnica književnosti u Srbiji).Razmišljam o onom aforizmu “Policija u stopu prati kriminalce, a ponekada ih i pretekne”, o onom objavljivanju inicijala za pljačkaše kada ih uhvate i tako još o nekim glupostima.Kada imam koju crkavicu, nosim je sa sobom, izbjegavam mjesta pogodna za sačekušu,u bankama i pošti se zadržavam samo minimalno, a ako se neko ispriječi sa čarapom biću ili pukovnik ili pokojnik. Bez milicijskih baletana i lopovskih inicijala.
To je sve sitnica koliko se novca legalno opljacka
kroz dirigovane tendere,zloupotrebama sluzbenog polozaja itd.
11.boki! Pljačkanje naroda od izabranih, imenovanih i ovlašćenih predstavnika se ne računa. Oni nisu opljačkali nego otuđili jer narod je društvo, a rekli smo nema više društvene imovine nego državna, a država to su oni. Znači njihovo je a narod neka pase travu do izbora, a pred izbore dobiće šaku soli da se osoli, do sledećih izbora.