BEOGRAD, Vlada je na nedavnom sastanku u prostorijama Saveza samostalnih sindikata obećala preduzetnicima da će u javnim nabavkama dati prednost domaćim preduzećima.
Međutim, izgleda da su ministri zaboravili da je Srbija, još decembra 2008. godine u Bukureštu, potpisala CEFTA sporazum, kojim je u regionu uspostavljena zona slobodne trgovine. Po slovu tog dogovora, Srbija mora da liberalizuje tržište javnih nabavki – najkasnije do 1. maja ove godine.
To što je zapisano u sporazumu suprotno je od onoga što je vlast obećala domaćim preduzećima. Naime, u skladu sa CEFTA sporazumom, država Srbija će na tenderima morati da obezbijedi iste uslove za sve firme iz regiona. Za domaća preduzeća to znači da će ista pravila igre važiti i za njihove kolege iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Moldavije, Crne Gore i Albanije i Makedonije.
U članu 35. (aneks jedan) navodi se da će zemlje potpisnice, „od dana stupanja sporazuma na snagu, obezbediti da se nabavke obavljaju na transparentan i razuman način, da će obezbediti jednak tretman svim ponuđačima drugih strana i da će biti zasnovane na principima otvorene i delotvorne konkurencije”.
Ako vlast misli da ispuni obećanje dato privrednicima, a ne prekrši CEFTA sporazum, to znači da će domaće firme na povlašćeni položaj na tenderima moći da računaju još samo dvije nedelje.
Jer, u istom članu dodaje se da će „svaka strana najkasnije do 1. maja 2010. godine obezbediti progresivno i efikasno otvaranje tržišta javnih nabavki tako da, u skladu sa svim odgovarajućim zakonima, propisima, procedurama i praksom, roba, usluge i ponuđači usluga drugih strana imaju obezbeđen tretman koji nije manje povoljan od tretman koji imaju domaći proizvodi, usluge i ponuđači”.
Toplica Spasojević, vlasnik kompanije ITM, ipak vjeruje da će vlada naći neko „suptilno” rješenje da na tenderima pomogne domaćim firmama.
„Ta priča se povela prvenstveno kada je predstavnik jedne građevinske firme istakao kako kolege iz Hrvatske, na primer, na tenderima mogu da ponude bolje uslove jer ih tamošnja vlada podržava. Generalno se dosta pričalo o takozvanom ekonomskom patriotizmu, to od početka krize rade sve zemlje sveta. Ne treba samo mi da se otvorimo, a svi u regionu da se čuvaju. Dakle, nije suština da u startu domaća preduzeća dobiju 20 poena prednosti na tenderu, već da ih država podrži na neki drugi način. Na primer, tako što će jednim delom kreditirati taj posao“, predlaže Spasojević.
I Branislav Grujić, vlasnik firme PSF „Farman”, vjeruje da će država naći „elegantan” način da im pomogne, a da ne prekrši CEFTA sporazum. Politika