BEOGRAD, Stanje u budžetu Srbije na kraju prvog tromjesečja ove godine pokazuje da je privreda Srbije u duboljoj krizi nego na početku prošle godine, kažu ekonomisti.
Urednik sajta Ekonomija.org koji se bavi analizom ekonomskih kretanja u Srbiji i svijetu, Miroslav Zdravković, kaže da su prihodi od naplate poreza na dodatu vrijednost (PDV), carina i akciza za tri mjeseca 2010. godine realno 4,3 odsto manji nego u istom periodu prošle godine.
“U martu su prihodi republičkog budžeta bili 58 milijardi dinara i nominalno su manji za jedan odsto nego u istom mesecu 2009. godine, a realno za 7,8 odsto, što je najveći međugodišnji pad poreskih prihoda od juna prošle godine”, istakao je Zdravković.
On je rekao da ne bi bilo dobro da se smanjuju doprinosi na zarade dok ne bude očigledan privredni oporavak, jer bi se uvećao budžetski deficit, koji je u martu iznosio 4,4 milijarde dinara.
“Za početak poreske reforme jako je važno u kakvom je stanju privreda jer bi moglo da se dogodi da povećanje PDV-a u situciji kad budu smanjeni doprinosi ne obezbedi veće prihode budžeta”, ocijenio je Zdravković.
„Biće potrebno mnogo kreativnosti da se u dogovoru sa Međunarodnim monetarnim fondom nađu rešenja kako da se pokrene investicioni ciklus u Srbiji”, rekao je Zdravković i osvrnuo se na najavljene mjere za oporavak privrede, stavljajući akcenat na očekivanja privrede da se dio neto deviznih rezervi preusmjeri na reindustrijalizaciju.
“Devizne rezerve ne postoje. Potpuno je pogrešna politika hvalisanjem nivoom deviznih rezervi. Kada bi se odbila sredstva iz repo papira, kada bi se povukli svi depoziti građana, a država povukla svoja sredstva, ostalo bi nekih stotinak miliona dolara”, kazao je on.
Zdravković je iznio i stav da se nedovoljno posvećuje pažnja kretanju kursa dinara, jer domaća valuta posljednjih dana jača, a niko ne reaguje. “Bilo bi interesantno pogledati koliko je desetina miliona, da ne kažem stotina miliona evra prodato da bi se sprečilo da vrednost evra ne pređe 100 dinara, a sada se nijedan evro ne kupuje kada dinar jača”, rekao je Zdravković.
Prema njegovim riječima, pravo je pitanje da li će centralna banka Srbije sprečiti jačanje domaće valute, ocjenjujući da je “to jedna igra u kojoj samo špekulanti mogu da zarade” a da su “svi oni koji misle da dobijaju zapravo mnogo veći gubitnici u budućnosti”.
Smanjiti referantnu kamatu
Ekonomista Goran Nikolić je rekao da postoje uslovi na finansijskom tržištu za dalje relaskiranje monetarne politike, smanjenjem referentne kamatne stope na 7-7,5 odsto, ili obaveznih rezervi banaka. Blago slabljenje domaće valute, prema njegovim riječima, vodilo bi boljem prilagođavanju domaće privrede nepovoljnim uslovima na svjetskom trizištu.
Ne čekati sa prodajom Telekoma
Dragovan Milićević iz konsultantske kuće “ADM Konsalting” izjavio je da bilansi preduzeća ukazuju da su ona prezadužena.
“Cela privreda je u 2008. godini zabeležila gubitak od 35 milijardi dinara. Glavni element u tim gubicima su zapravo finansijski rashodi preduzeća, koji su u 2008, verovali ili ne, bili oko 480 milijardi dinara, a čak 90 odsto od toga su činili rashodi po osnovu kamata i kursnih razlika”, naveo je on.
Prema njegovim riječima, privreda je u potpunosti dekapitalizovana i u posljednjih nekoliko godina dala je čak šest milijardi evra na ime korišćenja tuđih sredstava.
Milićević je rekao da analize poslovanja Telekoma Srbije pokazuju da se tom kompanijom loše upravlja jer se menadžeri postavljaju na osnovu stranačke pripadnosti, zbog čega je u posljednje tri godine vrijednost kompanije smanjena za 300 miliona evra.
“Ni čas ne treba čekati sa prodajom Telekoma, bolje bi bilo da je to urađeno još 2007. godine”, naglasio je Milićević. Beta/Tanjug