BEOGRAD, Svi indikatori u prva tri mjeseca ukazuju na to da nema privrednog oporavka u prvom kvartalu i da je situacija lošija nego u istom periodu prošle godine, rekao je Miroslav Zdravković, urednik sajta Ekonomija.org.
Zdravković je na konferenciji za štampu, ipak, naveo da će ove godine biti ostvaren rast bruto domaćeg proizvoda od 1,5 odsto.
Ekonomista Goran Nikolić je upozorio da treba spriječiti dalje jačanje dinara, koje se dešava ovih dana, otkupom deviza. “Pad domaće valute, prisutan tokom krize, jeste način prilagođavanja situaciji, što dalje utiče na smanjenu potrošnju i manji uvoz”, istakao je Nikolić.
On je ukazao da države poput Poljske i Češke sprečavaju jačanje domaće valute kako bi održale konkurentnost privrede.
Prema njegovim riječima, u narednom periodu treba nastaviti relaksaciju monetarne politike kroz sniženja stope obavezne rezerve i smanjenje referentne kamatne stope.
Dragovan Milićević, profesor strukovnih studija, je potvrdio da nema znakova oporavka privrede te da ona u najvećem broju slučajeva zavisi od kratkoročnih pozajmica, koje su skupe.
Miroslav Zdravković je ocijenio da je zabluda očekivati da se privredi pomogne iz deviznih rezervi jer one praktično ne postoje. “Tek u februaru su ostvarene neto devizne rezerve od nekih 100 miliona dolara, ostalo su depoziti građana, obavezne rezerve banaka, novac koji je plasiran u repo hartije i državni novac”, objasnio je on.
On takođe misli da banke novac koji dobiju smanjenjem obaveznih rezervi neće dodatno upumpavati u privredu, već vratiti maticama.
Ocjenjujući najavljene poreske reforme, Goran Nikolić je rekao da bi sniženje poreza na dohodak i povećanje PDV-a za posljedicu imalo smanjenje potrošnje i uvoza, a podstaklo bi proizvodnju i izvoz. Emg.rs