NJUJORK, U Njujorku ništa nije besplatno, pa čak ni sklonište za beskućnike, jer su gradske vlasti odlučile da sprovedu mjeru koju mnogi doživljavaju kao apsurdnu – da naplaćuju kiriju beskućnicima.
Oni koji nemaju krov nad glavom, a imaju neki posao, trebalo bi da plaćaju boravak ispod “javnog krova”, odnosno u skloništu u kojem obično noću nalaze utočište.
Ovaj zakon postoji još od 1997. godine, ali do sada nikada nije primjenjivan. Prema njemu, zaposleni beskućnici treba da plaćaju izvjesnu sumu za boravak u skloništima koje im grad stavlja na raspolaganje.
“To je stvar principa. Svi znamo da politika pružanja bezgranične pomoći nikud ne vodi. Naš cilj nije da popunimo eventualne rupe u bužetu. To je više pitanje principa”, objasnila je zamjenica gradonačelnika Linda Gibs, prenosi agencija Ansa.
Osobe koje koriste usluge “shelter system”-a, javnog sistema pomoći koji obezbjeđuje skloništa za beskućnike, trebalo bi da pokriju oko 44 odsto troškova na osnovu tabele koju su ustanovile gradske vlasti. Tako bi tročlana porodica beskućnika trebalo da plaća 36 dolara mjesečno.
Udruženja koje pomažu siromašnima već su izrazila svoje negodovanje ovom odlukom.
“Umjesto da plaćaju porez, za koji tvrde da je ‘poučan’, bilo bi pametnije da ovim porodicama dozvole da zadrže svoja skromna primanja kako bi im pomogli da što prije izađu iz sistema skloništa”, kazao je Stiven Benks, jedan od advokata udruženja za pružanje pravne pomoći. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
nešto mi taj Njujork daleko
Zar nemamo i svojih problema, pa rekoh, da prvo njih riješimo…