BEOGRAD, Cijene na pumpama u Srbiji ubuduće će se mijenjati na 30 dana ukoliko se cijena nafte promijeni za 3,5 odsto, najavljeno je novom Uredbom o cijenama derivata.
Stručnjaci smatraju da će promjena uredbe stabilizovati cijene ali da neće dovesti do stuštnskih promjena na tržištu. Oni kažu da gorivo neće biti mnogo jeftinije sve dok Vlada ne odluči da smanji poresjke namete na benzin, smatraju stručnjaci. Kako se prognozira dalji rast cijena nafte, mjesečna poskupljenja bi mogla da budu samo drastičnija.
Vlada ima namjeru da jednomjesečnom korekcijom ublaži česte oscilacije cijene goriva. S druge strane, nema naznaka da bi vrijednost crnog zlata mogla ove godine da zabilježi veći pad, s obzirom na oporavak svjetske privrede, pa pojeftinjenje na domaćim pumpama onda ne bi trebalo očekivati skoro.
Prema važećoj uredbi o cijenama derivata, one se usklađuju na 15 dana sa cijenom nafte na svjetskom tržištu, i to kada ona poskupi ili pojeftini za više od 1,5 odsto. Ranije je bilo najava da bi novom uredbom cijene goriva mogle da se usklađuju cijenama gotovih derivata na Mediteranu, kako bi one bile realnije i sličnije onima u okruženju, ali od toga neće biti ništa.
I u Ministarstvu energetike kažu da su svjesni da nova uredba neće donijeti bitno veće pojeftinjenje.
“Prosledili smo na razmatranje ostalim ministarstvima ovaj predlog, ali smo svesni da je potrebno da imamo niže akcize da bi gorivo bilo jeftinije”, navode u Ministarstvu energetike.
Ipak, odluka o snižavanju akcize na benzin za 10 odsto i podizanju ovog nameta na plin u istom iznosu je sada na Ministarstvu finansija.
Ministarka finansija Diana Dragutinović je izjavila da će, kada je riječ o mogućem smanjenju akciza na gorivo, prihvatiti svaki prijedlog koji će omogućiti da to smanjenje prihoda u budžetu bude nadoknađeno.
“Po Zakonu o budžetskom sistemu, koji predstavlja krovni zakon ministra finansija, kada god donesete neku odluku, morate doneti još jednu važnu odluku, a to je šta ćete od rashoda države da smanjite u istom iznosu, odnosno od prihoda da povećate”, objasnila je Dragutinović.
Do konačne odluke, vozačima ostaje da se nadaju da će nova uredba zaustaviti divljanje cijena goriva. Međutim, prema navodima stručnjaka, cijene će se samo ređe mjenjati, ali drastično niže cijene benzina ne treba očekivati.
Promena uredbe ne garantuje niže cijene goriva
Aleksandar Mileusnić iz kompanije „Petrobart Avia“ kaže da ga čudi zašto je Vlada baš sada rešila da menja uredbu na naftne derivate kada su privatnici to godinama tražili.
“Mi smo uvozno zavisna zemlja i cene se menjaju u zavisnosti od kretanja cena nafte na svetskom tržištu. Sada je, međutim, postalo nepopularno menjati cene, jer one u poslednje vreme uglavnom idu naviše”, ističe Mileusnić.
Odgovor na pitanje da li ćemo poslije ovakve odluke imati jeftinije gorivo je negativan.
“Cene mogu biti niže kada država bude rekla: nije akciza na benzin više 44,7 dinara, nego 30 dinara. S druge strane, mi imamo slab tehnički nivo razvijenosti rafinerija. U njima ne mogu da budu proizvedeni derivati čija je cena koštanja niska. Zastarele tehnologije ne mogu da naprave nešto jeftino. Kada imate ova dva ograničenja, visoke namete i neefikasne rafinerije, na kraju dobijate skupe derivate” , objašnjava Mileusnić.
Da je promjena uredbe usljedila zbog šest uzastopnih poskupljenja goriva od početka godine ističe i Nebojša Atanacković koji navodi da to samo predstavlja negativne poene za Vladu.
“Ovom uredbom će se samo sprečiti velike oscilacije cena. Ono što niko, ipak, ne želi da kaže jeste da bismo najmanji budžetski deficit imali kada bismo uvozili gotove derivate”, ističe Atanacković.
Ljubinko Savić iz Udruženja za energetiku Privredne komore Srbije navodi da će cijene na ovaj način svakako biti stabilnije, ali da onda ni do pojeftinjenja neće moći da dođe tako lako.
“Ono što je sigurno jeste da ćemo na ovaj način postići izvesnu stabilnost cena jer se one neće menjati mesec dana. Ipak, efekte ovakve odluke je sada teško sagledati”, ističe Savić koji dodaje da je u zemljama u okruženju uglavnom praksa da se cjenovnici menjaju na nedelju dana.
“Međutim, u delimično zatvorenim tržištima kao što je naše, ne znam da li bi to bila dobra mera. Da je naše tržište otvoreno, podržao bih promenu cene na nedelju dana”, kaže Savić. Blic, Novosti