BANJALUKA, Teško je povjerovati da u vrijeme ekonomske krize koju prati masovno otpuštanje radnika i neispunjavanje osnovnih radničkih prava postoje poslodavci koji redovno izmiruju obaveze prema zaposlenima i nude im pogodnosti o kojima neki radnici mogu samo da sanjaju. Međutim, analize Saveza sindikata RS pokazuju da u RS ima dobrih poslodavaca koji uprkos poteškoćama s kojima se susreću sva preduzeća uspijevaju da budu likvidni i ne ostanu dužni radnicima, dobavljačima ni državi.
Pokazuje to primjer Tvornice papira “Celeks” iz Banje Luke čijim radnicima je prošle godine plata povećana za deset odsto, isplaćena trinaesta plata i regres, a redovno se poštuju i sva druga zakonom zagarantovana radnička prava.
– Do sedmog u mjesecu radnici dobijaju platu. Redovno uplaćujemo doprinose, zatim topli obrok u iznosu od 160 maraka, s tim da onim radnicima koji žele da se hrane u restoranu dotiramo 30 odsto za topli obrok – kaže Predrag Zgonjanin, generalni direktor ovog preduzeća i dodaje da trenutno zapošljavaju 363 radnika čija prosječna primanja iznose 645 maraka.
Zgonjanin kaže da su od privatizacije koja je izvršena 2001. godine uspjeli da izmire sve obaveze, zbrinu radnike koji su postali tehnološki višak ili otišli u penziju, te do sada sedam puta povećali primanja zaposlenim.
– Teško je u našim uslovima izmirivati sve obaveze, jer postoje brojne zakonske odredbe koje otežavaju poslovanje kao što je oporezivanje toplog obroka, što nema nigdje u svijetu. Neke stvari trebalo bi promijeniti kako bi se stvorio bolji poslovni ambijent, a do tada svi moramo da poštujemo postojeće zakone – ističe Zgonjanin.
Primjer dobrog poslodavca jeste i Fabrika keksa i vafla “Mira” iz Prijedora u kojoj prosječno primanje zaposlenih iznosi 550 maraka.
– Redovno isplaćujemo plate i poštujemo sva druga prava naših radnika. Takođe imaju plaćen prevoz do posla i obezbijeđen topli obrok u našem restoranu – kaže Miroslav Turnšek, direktor “Mire” koja je prošle godine proizvela 5.861 tonu keksa i vafla i ostvarila ukupan prihod od preko 21 milion maraka. Turnšek navodi da je neto dobit ovog preduzeća u prošloj godini iznosila 2,2 miliona maraka, te dodaje da su oko 80 odsto proizvoda izvezli u zemlje regiona, Evrope i prekookeanske zemlje.
Uporan rad rukovodstva i menadžera glavni je razlog što se na listi dobrih poslodavaca nalazi i Građevinsko preduzeće “Graditelj” iz Teslića u kojem kvalifikovani majstori zarađuju od 700 maraka do hiljadu maraka mjesečno.
– Uprkos krizi nismo otpuštali radnike niti smo smanjivali primanja. Za sada uspijevamo da izmirujemo sve obaveze mada postoje brojne prepreke koje koče razvoj privrede kod nas zbog čega je neophodno donijeti sistemska rješenja po uzoru na zapadne zemlje – ističe Milorad Vuković, direktor ovog preduzeća.
Dobre poslodavce u Srpskoj, nažalost, ugrožavaju oni koji svojim nesavjesnim radom ne poštuju prava radnika i predstavljaju nelojalnu konkurenciju onima koji rade po zakonu.
– Tražili smo, a Vlada RS je prihvatila, da se poslodavcima koji ne izmiruju obaveze prema radnicima i državi uskrate bilo kakve pogodnosti, subvencije i podsticaji – kaže predsjednica Saveza sindikata RS, Ranka Mišić
Na listi i Stanari i Banja Vrućica
Na listi dobrih poslodavaca, prema podacima Saveza sindikata RS, nalaze se Rudnik uglja “Stanari”, Turistički centar “Banja Vrućica” , Tvornica obuće “Sportek” Kotor Varoš, “Žitopromet” iz Bijeljine, Rudnik krečnjaka i Tvornica kreča Doboj, Tvornica opekarskih proizvoda Tunjice i štamparija “Atlantik” iz Banje Luke. U dobre poslodavce ubrajaju se i Građevinsko preduzeće “Krajina” Banja Luka i “Prima inga” Gradiška, zatim cjelokupni bankarski i osiguravajući sektor u kojem, prema mišljenju sindikalaca, prednjače NLB razvojna banka i Krajina osiguranje. Fokus
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Volio bih da se više promovišu ovakva, dobra preduzeća, umjesto što se pažnja u javnim medijima posvećuje lošima.Par ovih preduzeća znam i jeste ovako, pa vjerujem da su i druga korektno svrstana u spisak dat u članku.