BUKUREŠT, Rumunija, do guše u dugovima zbog globalne ekonomske krize, očajnički tražeći uštede, sjetila se i kraljevske porodice Hoencolern, kojoj je dopustila 1991. da se vrati u zemlju i – plaća joj dio apanaže!
Državna agencija koja gazduje zgradama u vlasništvu države, zatražila je ovih dana od bivšeg kralja Mihaja (88), da preuzme troškove održavanje palate “Elizabeta”, u kojoj živi sa porodicom od 2001, a koje je do sada plaćala država.
Bukureštanski dnevnik “Kotidijanul” ocijenjuje zahtjev u najmanju ruku “smješnim”, jer je Državna agencija procjenila da će ove godine održavanje palate koštati samo oko 19.000 evra.
Sekretar vlade Danijela Andreesku, prenosi dnevnik “Romanija libera”, obrazložila je zahtjev “proračunom Agencije da će ove godine troškovi za struju, gas i tekuće održavanje kraljevske rezidencije biti gotovo dva puta veći nego lani”.
Zemlja je, dvije godine poslije svrgavanja režima Nikolae Čaušeskua, decembra 1989, vratila državljanstvo kralju i njegovoj porodici. Posljednji kralj Mihaj Prvi, pod pritiskom Sovjeta abdicirao je 30. decembra 1947, i otišao iz zemlje. Od 2001. on sa suprugom Anom, tri ćerke i jednim od zetova živi u palati “Elizabeta”, koja je nekada bila u vlasništvu njegove porodice i nacionalizovana je 1948. Nalazi se u ekskluzivnom, rezidencijalnom kvartu glavnog grada i ima površinu 1.645 kvadratnih metara, sa parkom od gotovo 13.000 kvadratnih metara.
Odlukom vlade iz 2003, palata je proglašena “zvaničnom rezidencijom Mihaja Hoencolerna, kao bivšeg šefa države”, a sve troškove održavanja preuzela je – država. Osim plata osoblja…
Njemačkog plemića Karola Prvog, iz osiromašene porodice Hoencolern-Sigmaringen iz države Baden-Virtenberg, postavile su poslije rusko-turskog rata 1878. za kralja Rumunije evropske sile. To su učinile da bi “presjekle” svađe tadašnjih rumunskih velikaša koji poslije oslobađanja od turskog ropstva nisu mogli između sebe da izaberu budućeg vladara slobodne Rumunije.
Vraćeni posjedi
Država je 2006. godine vratila veći dio posjeda nekadašnjoj kraljevskoj porodici. Osim šuma i obradivog zemljišta, Hoencolernima su vraćena i dva najvrednija zamka: „Peleš„ i „Bran“, ali ne i palata “Elizabeta”. Novosti