BEOGRAD, Vlada će, najverovatnije, u ponedeljak donijeti odluku o povećanju minimalne cijene rada na 90 dinara, sa sadašnjih 87 dinara, rekao je ministar rada Rasim Ljajić.
“Kada Socijalno-ekonomski savet ne može da se usaglasi oko minimalne cene rada odluku o tome, prema Zakonu, donosi Vlada na predlog resornog ministrstva”, precizirao je Ljajić.
Povećanjem minimalne cijene rada za tri dinara uvećala minimalna zarada za 500 dinara.
Prijedlog sindikata je bio da se minimalna cijena radnog sata za ovu godinu poveća na 92 dinara. Sindikati traže povećanje minimalne cijene rada za 870 dinara, na 16.008. dinara, sa sadašnjih 15.138 dinara.
Tom prijedlogu, kao i zalaganju da minimalna cijena iznosi 90 dinara, usprotivili predstavnici Unije poslodavaca Srbije u Socijalno ekonomskom savetu.
UPS protiv povećanja minimalne zarade
Predsjednik Skupštine akcionara Unije poslodavaca Srbije (UPS) Nebojša Atanacković kaže da bi povećanje minimalnih zarada u ovom trenutku predstavljalo dodatno opterećenje za privredu, u vrijednosti oko pedeset miliona evra na godišnjem nivou.
“Može se računati da bi se za gotovo milion zaposlenih povećale plate. Za očekivati je da bi to bilo opterećenje, samo za plate, otprilike pedesetak miliona evra godišnje. Ako bi se u to računali i doprinosi, to bi iznelo skoro 100 miliona evra povećanja i opterećenja za privredu”, precizirao je Atanacković i izjavi Tanjugu.
UPS smatra da ako ne postoje pokazatelji na osnovu kojih bi trebalo povećati zarade, da onda to ne treba ni uraditi. “Kada se poveća minimalna zarada, onda se po koeficijentima u 80 odsto preduzeća povećavaju sve druge plate. Ako se za 540 dinara poveća minimalna zarada, onda se, recimo, nekome ko ima koeficijent tri, plata poveća za 1.600, ko ima koeficijent pet za 2.500 dinara i tako dalje…”, objašnjava on.
Atanacković je istakao da je sporazumom sa Međunarodnim monetarnim fondom dogovoreno da se ne povećavaju plate u javnom sektoru i naglasio da ako se minimalna zarada poveća to bi sigurno izazvalo i povećanje zarada zaposlenih u javnim službama.
Predsjednik skupštine UPS-a navodi da ako bude odlučeno da se poveća minimalna zarada, tada UPS predlaže kompromisno rješenje na osnovu koga bi se to uvećanje zarada kompenzovalo poslodavcima kroz rast neoporezivog dijela zarade.
“Trenutno neporezovani iznos zarade je 5.900 dinara. Mi smo tražili da se to poveća za onaj iznos koliko se opterete poslodavci povećavanjem zarada. Pritom bi budžet ostao na istom, a radnici bi dobili. Međutim, to nije prihvaćeno, tako da je sada ostalo da se utvrdjuje konsenzusom”, naglasio je on.
Atanacković je podsjetio da je Ministarstvo finansija u januaru ove godine odbilo mogućnost da se poveća minimalac i da imajući u vidu da od januara do marta nije došlo do značajnih poboljšanja, onda nema osnova za povećanje minimalnog nivoa zarade. Tanjug