BANJALUKA, Republika Srpska (RS) najmanje je zadužena u regionu sa ukupnim spoljnim dugom od 1,8 milijardi KM koliko je iznosio na kraju prošle godine, dok je najviše zadužena Hrvatska sa 44,6 milijardi evra.
Prema podacima Ministarstva finansija RS ukupan dug Srpske, odnosno unutrašnji i spoljni dug na kraju 2009. godine iznosio je oko 3,2 milijarde KM, piše “Glas Srpske”.
“Unutrašnji dug na kraju prošle godine iznosio 1,4 milijardi KM. Ovaj dug se odnosi na dug po osnovu stare devizne štednje, ratne materijalne i nematerijalne štete i opštih obaveza”, ističu u Ministarstvu i dodaju da je ukupan javni dug RS u odnosu na bruto društveni proizvod (BDP) iznosi 38,59 odsto.
Ukupan unutrašnji i spoljni dug Federacije BiH u prvoj polovini prošle godine iznosio je 4,7 milijardi KM, dok je spoljni dug Hrvatske, Slovenije, Srbije i BiH prošle godine premašio je 112 milijardi evra.
Na kraju 2009. godine ukupan spoljni dug Srbije dostigao je 22,8 milijarde evra, što je 74,1 odsto BDP-a, dok je bruto inostrani dug Hrvatske na kraju prošle godine iznosio 44,6 milijardi evra, a udio duga u bruto domaćem proizvodu (BDP) popeo se na 98,5 odsto.
Analitičari kažu da je ove godine moguće da taj odnos dostigne i sto procenata. Oni, pozivajući se na podatke Hrvatske narodne banke, preciziraju da je dug Hrvatske na kraju godine bio za milijardu evra veći nego na kraju novembra, odnosno 4,6 milijardi evra ili 11,6 odsto veći nego na kraju 2008. godine.
Udio kompletnog slovenačkog spoljnog duga u njenom BDP krajem prošle godine iznosio 111,4 odsto.
Slovenci su krajem prošle godine nakupili 39 milijardi evra inostranog zaduženja, a njihovi ekonomisti upozoravaju da se lani državni inostrani dug udvostručio, te da bi, nastavi li tako rasti, za tri godine Sloveniji mogao da zaprijeti “grčki scenario”.
Pad BDP-a u BiH prošle godine je iznosio četiri odsto, a za ovu godinu se prognozira rast od jedan odsto. Hrvatski BDP je lani pao 5,8 odsto, a analitičari mu za ovu godinu prognoziraju 0,9 odsto pada. Najviše realne stope pada od 7,8 i sedam odsto zabilježile su lani u Slovenija i Crna Gora.
9 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Imamo rast zaposlenosti, rast proizvodnje, rast izvoza, a najmanje zaduženi u regionu. Ako neko vjeruje u ovo onda on misli da smo bolji od okruženja.Jadnik,teška naivčina.
Ovo, jednostavno, nije istina. Ovoliko gluposti na jednom mjestu nisam odavno pročitao. Novinari Glasa ne znaju razliku između javnog duga države i ukupnog vanjskog duga. Očigledno je da su ekonomisti Glasa i Nezavisnih pozavršavali škole po Prištini.
Univerzitet Boro i Ramiz u Prištini
Iz teksta se vidi da je ukupan spoljni dug 1.8 , unutrašnji 1.4 što u zbiru čini 3.2 milijarde ukupnog duga, odnosno 38,59 BDP . Nigdje se ne spominje koliko otpada na državu a koliko na privatni dug . Šta je sada toliko nejasno ?
Očigledno je da ni Mark ne pravi razliku :).
Nejasno je što to nije spoljni dug, nego javni dug države. Kada se na javni dug doda dug privrede, dug bankarskog sektora i strane direktne investicije, trebalo bi da se dođe do spoljnog duga države. Problem je što je za sve zemlje naveden spoljni dug, osim za RS za koju je naveden javni dug.
Uzgred budi rečeno, ministarstvo finansija pojma nema koliki je dug, niti to može da zna. Koliki je spoljni dug, podatke može da da jedino centralna banka.
..Problem je što je za sve zemlje naveden spoljni dug, osim za RS za koju je naveden javni dug…
———————————
Uopšte nisi jasan . Evo šta stoji u prvoj
rečenici . Šta je ovdje nejasno ?
…Republika Srpska (RS) najmanje je zadužena u regionu sa ukupnim spoljnim dugom od 1,8 milijardi KM koliko je iznosio na kraju prošle godine,
@Mark
Upravo zato sam rekao da su novinari nepismeni, i da ne znaju razliku između javnog i spoljnog duga!
U pravu je b191. Ovo je samo javni dug. Sve ostale zemlje izražavaju ukupni ino-dug kao javni+privatni. No ova je informacija potekla iz Ministarstva finansija i služi njima na čast.
@mark
privatni dug je dug banaka, preduzeća i fizičkih lica.
Ne bi bilo prvi put da novinari pogrešno interpretiraju ono što je rečeno na konferencijama za štampu ili na drugi način pribavljene informacije. Ali ako iz Ministarstva finansija ovakvim podacima svjesno dezinformišu javnost, onda je to samo još jedna bruka u nizu…