BEOGRAD, Dojče telekom je u ovom trenutku spreman da za 40 odsto akcija Telekoma Srbije ponudi manje od 800 miliona evra, navodi „Internešnel komunikejšns partners“.
Kako se navodi u analizi te analitičke kuće, koja se bavi i istraživanjem i analizom ekonomskih, socijalnih i političkih kretanja u zemlji i regionu, ostaje da se vidi da li će Vlada Srbije u direktnim pregovorima uspjeti da dobije više novca.
Država je preko PTT Srbija vlasnik 80 odsto Telekoma Srbije, a 20 odsto je u vlasništvu grčke kompanije OTE čiji je suvlasnik, sa 30 odsto, Dojče telekom.
Vlada Srbije odlučila je da proda samo 40 odsto akcija Telekoma Srbija, a kako navodi ICP, jasno je da samo Dojče telekomu odgovara da uđe u takvu privatizaciju, jer sa već 20 odsto akcija, na ovaj način postaje vlasnik 60 odsto akcija Telekoma Srbija.
Kako se navodi, zvaničnici Vlade Srbije smatraju da 80 odsto akcija Telekoma Srbija vrijedi između dvije i 2,5 milijardi evra, što znači da za 40 odsto akcija očekuju izmedu 1,1 i 1,2 milijarde evra.
U analizi se navodi da bi mišljenje konsultanta za proces privatizacije moralo da bude relevantno u odnosu na mogućnost da se proda i vise od 40 odsto akcija Telekoma, kao i pitanje obaveznih investicija, socijalnog programa i tarifne politike.
Vlada bi, kako se ističe, morala da obezbijedi budućnost zemlje namećući striktne obaveze novom vlasniku u pogledu obaveznih investicija, jer kompanija koja kupuje Telekom ne kupuje samo kompaniju već i strateški resurs od kojeg zavisi veliki dio srpske privrede.
Prema tome, kupac Telekoma mora da nastavi da investira, jer ako ne bude investicija, privatizacija će biti neuspjesna, sa štetnim posljedicama po privredu i korisnike.
“Novog kupca bi trebalo obavezati na desetogodišnji investicioni ciklus koji ne bi smeo da bude manji od dve do 2,5 milijarde evra. Tako će se obezbediti dalji razvoj telekomunikacija u Srbiji i ulaganje u srpsku privredu”, navodi se u analizi kuće ICP.
Vlada mora sa Regulatorom da utvrdi tarifnu politiku za naredne godine i da obezbijedi niže cijene usluga za državne institucije, Vojsku, policiju, službe bezbjednosti, zdravstvo i prosvetu.
Kako se navodi u analizi, ukoliko Vlada utvrdenom tarifnom politikom u narednih nekoliko godina ne zaštiti stanovništvo, cijene usluga ce biti višestruko više, poput onih u nama susjednim zemljama.
ICP posluje u sistemu americke kompanije JSMR-inc. Osnivač je Ivan Radovanović, a u Odboru savjetnika i timu stalnih savjetnika nalaze se i drugi eksperti iz različitih oblasti. Beta